Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Akreditace novinářů u MZV ČR

 

MZV je hlavním orgánem pro akreditování novinářů zahraničních médií. Níže uvádíme podmínky a postup podání žádosti o akreditaci.

1. Akreditace novinářů na konkrétní akce

V některých případech se vyžaduje akreditace českých i zahraničních novinářů na konkrétní akce. Podmínky akreditace jsou pak uvedeny přímo u avíza na akci (v rubrice „Události a témata“).

 


2. Žádosti o dlouhodobou novinářskou akreditaci

Zahraniční novináři, resp. čeští občané, kteří pracují pro zahraniční média, mohou o vydání dlouhodobé novinářské akreditace požádat přímo Odbor komunikace Ministerstva zahraničních věcí ČR, nebo prostřednictvím zastupitelského úřadu ČR v zemi svého dlouhodobého, resp. trvalého pobytu.

Žádost obsahuje:

  • vyplněný registrační dotazník (PDF, 367 KB)
  • originál dopisu zaměstnavatele, který potvrzuje, že se jedná o vyslání stálého korespondenta redakce, a zároveň obsahuje žádost redakce o udělení dlouhodobé akreditace
  • životopis
  • 2 fotografie pasového formátu
  • kopie platného cestovního dokladu

Řízení o udělení dlouhodobé akreditace trvá obvykle 6–8 týdnů (ve výjimčených případech může být lhůta delší), akreditace je udělena na dobu 12-ti měsíců. Po udělení dlouhodobé akreditace vystaví Odbor komunikace novináři Průkaz zahraničního novináře.

Žadatelé ze zemí, se kterými Česká republika nemá uzavřenou dohodu o bezvízovém styku, mohou informace o podmínkách udělení víza k pobytu nad 90 dnů apod. získat na konzulárním oddělení diplomatického zastoupení ČR v zemi svého trvalého nebo dlouhodobého pobytu.

 

Prodloužení dlouhodobé novinářské akreditace

Žádost o prodloužení dlouhodobé novinářské akreditace se podává přímo Odboru komunikace MZV ČR. Žádost obsahuje:

  • vyplněný registrační dotazník (PDF, 367 KB)
  • originál dopisu zaměstnavatele, kterým redakce žádá Odbor komunikace MZV ČR o prodloužení akreditace pro svého stálého korespondenta
  • 2 fotografie pasového formátu
  • kopie platného cestovního dokladu

Řízení trvá obvykle 6–8 týdnů, někdy i déle, akreditace je prodloužena na dobu dalších 12-ti měsíců.

Pozn.: Na udělení akreditace neexistuje právní nárok žadatele a akreditace tudíž nejsou vystavovány automaticky. Kromě dodání výše uvedených náležitostí jsou při rozhodovacím procesu zároveň zohledňovány parametry významu a rozsahu působnosti média.

.