Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministerské zasedání Trojky EU a Nigérie v Černínském paláci

 

Dne 9. června se v Černínském paláci konalo jednání Trojky EU a Nigérie, kterému předsedal předseda rady ministrů zahraničních věcí EU, místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí České republiky Jan Kohout.

Ojo MaduekweNigerijskou delegaci vedl ministr zahraničních věcí Nigérie Ojo Maduekwe. Evropskou komisi zastupoval ředitel pro západní a střední Afriku, Karibik a zámořské země a území Manuel Lopez-Blanco a za Generální sekretariát Rady se účastnil ředitel Afrického oddělení José Costa Pereira. Následující předsednictví v Radě EU zastupoval švédskou státní tajemník pro zahraniční obchod  Gunnar Wieslander.

Jedním z hlavním témat zasedání bylo dojednání nového strategického rámce spolupráce EU a Nigérie, která patří mezi důležité unijní partnery v západní Africe. Nový strategický rámec je zakotven v dokumentu „Nigérie-EU, společná cesta vpřed“ (Nigeria-EU Joint Way Forward), který posiluje Jan Kohoutvzájemné vztahy v rámci politického dialogu. K dalším tématům patřily otázky vztahů EU - Nigérie, problematika energetické bezpečnosti, dopady ekonomické krize a regionální integrace. V oblasti bezpečnosti byla diskutována aktuální bezpečnostní a politické situace v zemích subsaharské Afriky - Mauretánie, Guinea, Čad/Súdán, Guinejský záliv/Delta Nigeru – a v oblasti západní Afriky.

Tiskové konference se zúčastnil 1. náměstek ministra zahraničních věcí České republiky Tomáš Pojar.

Záznam tiskové konference

 

.