Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí

 

Dne 10. června 2009 zprovoznilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR pro veřejnost webovou aplikaci, která českým občanům umožní poskytovat na dobrovolném základě informace o plánovaném pobytu v zahraničí.

Odkaz na webovou aplikaci „Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí“ se nachází na webové stránce MZV v kapitole „Cestujeme“. Samostatně je též přístupná na adrese http://drozd.mzv.cz/. Pro pojmenování aplikace byla zavedena pracovní zkratka DROZD.

Po spuštění aplikace cestovatel sám vyplní jednoduchý formulář, který se skládá ze 4 částí:

  1. Informace o cestovateli
  2. Informace o spolucestujících rodinných příslušnících
  3. Údaje o pobytu v zahraničí
  4. Kontaktní osoba v ČR

Poskytnuté informace budou konzulární službě Ministerstva zahraničních věcí ČR sloužit k poskytování operativní pomoci našim občanům v nejrůznějších nouzových situacích včetně přírodních katastrof a sociálních nepokojů. Aplikace umožní především rychlé kontaktování cestovatele nebo jeho příbuzných v ČR v případě potřeby.

Aplikace umožňuje i rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí. Aplikace je tedy schopna v relativně krátké době předat důležité informaci či varovat před hrozícím nebezpečím.

Aplikace je vhodná pro registraci krátkodobých i dlouhodobých pobytů v zahraničí. Systém umožňuje následnou editaci vložených údajů například při změně trasy, délky pobytu a podobně, a to na základě přihlašovacího jména a hesla, které si cestovatel sám určí.

Osobní data budou v systému uchovávána jen po dobu předpokládaného pobytu v zahraničí. Po jeho ukončení obdrží cestovatel automaticky e-mailovou zprávu, která mu interaktivně umožní příslušný záznam z databáze ihned odstranit. Pokud na e-mail nebude reagovat, bude záznam automaticky vymazán po uplynutí čtyř týdnů od zadaného termínu ukončení cesty.

.