Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout převzal petici „Propusťte politické vězně v Barmě“

 

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout dnes převzal z rukou zástupců obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni svazek petičních archů, které obsahují podpisy 5208 občanů České republiky, kteří se připojili k výzvě „Propusťte politické vězně v Barmě“.

Jan Kohout přejímá petici za propuštění barmských vězňůPetice žádá generálního tajemníka OSN Pana Ki -muna, aby se osobně zasadil za propuštění více než 2100 barmských politických vězňů, včetně vězněné vůdkyně opozice Aun Schan Su Ťij.

Petiční kampaň „Propusťte politické vězně v Barmě!“ iniciovaly dvě barmské exilové organizace - Asociace na podporu politických vězňů (AAPP) a Fórum pro demokracii v Barmě (FDB), reprezentující bývalé politické vězně a prodemokratické aktivisty v Barmě. Obě sídlí v thajském městě Mae Sot. Od zahájení petice 13. března podepsalo petici přes 677 000 lidí z celého světa.

 Pozdrav ministra Kohouta barmským občanům

Text petice:

Propusťte barmské politické vězně!

„Dokud nebudou propuštěni všichni naši političtí vězni, nikdo nemůže říci,

že Barma je na cestě ke skutečným demokratickým změnám.“

Aun Schan Su Ťij, laureátka Nobelovy ceny míru z roku 1991, kterou barmský vojenský režim drží v domácím vězení 13 z posledních 19 let. Vojenský režim, Státní rada pro mír a rozvoj (SPDC), musí okamžitě a bezpodmínečně propustit všechny politické vězně, včetně Aun Schan Su Ťij, Khun Tun Ua a Min Ko Nainga.

Propuštění všech politických vězňů v Barmě je prvním a nejdůležitějším krokem ke svobodě a demokracii v Barmě. My, níže podepsaní, žádáme generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby tento požadavek učinil svou osobní prioritou a zasadil se o propuštění všech barmských politických vězňů.

.