Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

x2009_06_23_gratias_agit_2009
Foto: Robert Janás (MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout předal panu Ladislavu Matějkovi cenu Gratias Agit

 

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout předal v mimořádném termínu dne 23. června 2009 v Černínském paláci Cenu GRATIAS AGIT 2009 panu Ladislavu Matějkovi za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

2009/06/23 Jan Kohout, Ladislav MatějkaPan Ladislav Matějka se narodil 30. května 1919 v Suchém Vrbném u Českých Budějovic. Roku 1948 odešel do exilu – nejdříve do Švédska, od roku 1954 žije v USA.

Pan profesor Matějka spolupracoval se Svobodnou Evropou a v letech 1949–1953 společně s dalšími osobnostmi vydával v Paříži a Ženevě (následně v Londýně i Mnichově) nezávislou revue Skutečnost, kam mimo jiné přispívali Pavel Tigrid či Ferdinand Peroutka.

Působil na Univerzitách v Harvardu, Cambridge a Ann Arbor v Michiganu, spolupracoval s prof. Romanem Jakobsonem, podílel se na rozvoji slavistiky, slovanských studií a studií bohemistiky na amerických univerzitách. Mimo jiné se na sklonku 50. let v Cambridgi podílel na prvních experimentech s automatickými překlady textů.

Ladislav Matějka založil a vedl ročenku Cross Currents, a yearbook of Central European civilization, history, literature, and politics. Vycházela v letech 1982 až 1993 a přinášela informace o umění a kultuře z celého regionu slovanských národů střední Evropy. The Times Literary Supplement označil Cross Currents za "přední anglicky psané fórum pro literaturu a kritiku ze střední Evropy."

Profesor Matějka je také editorem třísvazkové Korespondence Jiřího Voskovce a Jana Wericha, která ve spolupráci s nakladatelstvím Akropolis a Nadace Jana a Medy Mládkových vyšla v letech 2007 - 2008.

Cenu Gratias Agit zřídilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR v roce 1997 a ministr ji každoročně uděluje obětavým lidem, kteří se svou prací zasloužili a zasluhují o věhlas České republiky v zahraničí.

.