Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Blízkovýchodní Kvartet vyzval Izrael k zastavení dalšího osidlování v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu.

 

Terst (26. červen 2009) – Blízkovýchodní kvartet (USA, Rusko, EU a OSN) dnes vyzval Izrael ke zmrazení dalšího osidlování okupovaných území v pásmu Gazy, na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, a to včetně tzv. „přirozeného růstu“. 

Předseda Rady ministrů evropské sedmadvacítky a místopředseda české vlády Jan Kohout při jednání blízkovýchodního Kvartetu upozornil, že EU vnímá další pokračování výstavby izraelských osad za potenciálně významnou překážku mírového procesu, který by měl být završen mírovým soužitím dvou samostatných a nezávislých států Izraele a Palestiny. „Dvoustátní řešení, zmrazení osidlování, vybudování palestinských institucí a Arabská mírová iniciativa jsou hlavní pilíře úspěšného završení mírového procesu," řekl předseda Rady ministrů EU Jan Kohout. 

Kvartet se dále shodl na tom, že je nezbytné, aby obě strany, jak Izrael tak i Palestinská samospráva zasedly k jednacímu stolu, bez takových požadavků, které by předem bránily naplnění plánovaného postupu mírového procesu. Jan Kohout také Kvartet informoval o své blízkovýchodní cestě, která předcházela jednání skupiny G8. Připomněl, že v rámci své návštěvy Izraele a Palestinské samosprávy, jako předseda Rady ministrů zahraničních věcí EU na obě strany apeloval, že pro celkový úspěch mírového procesu je zásadní prostředí vzájemné důvěry. To přitom musí vycházet z oboustranně vstřícné spolupráce mezi Palestinskou samosprávou a Izraelem a existencí prostředí vzájemné důvěry.

Jednání skupiny ekonomicky nejsilnějších zemí světa G8 dále pokračuje neformálním jednáním o Afghánistánu s ohledem na regionální aspekty nelegálního pohybu osob.


Závěry summitu G8

Prohlášení blízkovýchodního Kvartetu (v angličtině)

.