Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Summit ministrů zahraniční zemí G8 vyzval Írán k respektování základních lidských práv a svobody vyjadřování

 

Ministři zahraničních věcí ekonomicky nejsilnějších zemí sdružených ve skupině G8 dnes vyzvali Teherán k dodržování základních lidských práv a svobody vyjadřování, a to podle mezinárodních úmluv, které Írán ratifikoval.

2009/06/26 Jan Kohout na setkání států G8V souvislosti s řešením íránské povolební krize ministři G8 dále zdůraznili potřebu vedení demokratického dialogu. Uvedl to po první části dnešního jednání ministrů G8 předseda Rady ministrů zahraničních věcí EU a místopředseda české vlády Jan Kohout.

Jednání ministrů zahraničí G8 začalo včera pracovní večeří, kde byly hlavními tématy otázky boje proti terorismu, nešíření zbraní hromadného ničení a vliv životního prostředí, ekonomických a sociálních faktorů na celkovou destabilizaci.

Ministři, kteří budou až do soboty 27. června diskutovat především o možnostech regionálního rozvoje Afghánistánu a Pákistánu, mají dnes mimo jiné na programu i zahájení odborné konference, která je zaměřena na geografické souvislosti Afghánistánu, a to ve vztahu k regionální spolupráci ve vědecké a kulturní oblasti. 

Na jednání ekonomicky nejsilnějších zemí světa český místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout přiletěl přímo z pracovní návštěvy Izraele a Palestinských autonomních území.

Milan Řepka
Mluvčí
Ministerstvo zahraničních věcí ČR

.