Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout považuje výsledek obnovení vojenské spolupráce mezi Ruskem a NATO za „nutný a průlomový“.

 

Korfu (27. červen 2009) – Místopředseda české vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout bezprostředně po skončení jednání NRC (NATO - RUSSIA COUNCIL) na řeckém ostrově Korfu, označil dohodu o obnovení vzájemné vojenské spolupráce mezi NATO a Ruskem za „krok správným směrem“.

Severoatlantická aliance přerušila vojenskou spolupráci s Ruskou federací téměř před rokem v reakci na Ruskou invazi do Gruzie (srpen 2008). „Dosažení dnešního rozhodnutí o obnovení vojenské spolupráce bylo velmi komplikované, protože Ruská federace velmi dlouho odmítala ustoupit ze svých pozic. Proto považuji naši dnešní dohodu nejen za nutnou, ale také za průlomovou," řekl bezprostředně po jednání NRC na řeckém ostrově Korfu český místopředseda vlády Jan Kohout.

Aktuální výsledek zasedání NRC je dokladem možnosti obnovit potřebnou věcnou spolupráci jak v boji s mezinárodním terorismem, se šířením zbraní hromadného ničení, tak i při stabilizaci a obnově Afghánistánu," dodal Jan Kohout. Dnešní dohoda však podle něho nic nemění na názoru Aliance, že loňská ruská vojenská invaze do Gruzie je z mezinárodního hlediska nepřijatelná a neznamená to ani akceptaci svévolného vyhlášení autonomie Jižní Osetií a Severní Abcházií.

Předseda Rady ministrů zahraničních věcí EU a místopředseda Vlády ČR Jan Kohout pokračuje ve svých jednáních na řeckém ostrově Korfu v rámci neformálního setkání ministrů zahraničních věcí zemí sdružených v Organizaci pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE). Mezi hlavní témata tohoto zasedání patří mimo jiné budoucnost evropské bezpečnosti a diskuse o návrhu ruského prezidenta Dmitrije Medveděva na komplexní transformaci systému evropské bezpečnosti.

 

Neformální zaseadání OBSE - Korfu (stránky v angličtině)

.