Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podle ministra Kohouta je nyní Evropská unie pevnější, než kdykoli dříve.

 

Korfu (28. červen 2009) – Podle Předsedy Rady ministrů zahraničních věcí Evropské unie a místopředsedy vlády ČR Jana Kohouta je dnešní výsledek neformálního setkání ministrů zahraničních věcí jednoznačným důkazem toho, že „Evropská unie je nejen akceschopným, ale také pevným spojeneckým uskupením,“ řekl po neformálním jednání ministrů zahraničí EU na řeckém ostrově Korfu.

Na základě české iniciativy se dnes ministři zahraničních věcí zemí EU bezprostředně po skončení neformálního zasedání zemí sdružených v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dohodli na ostré diplomatické reakci vůči Íránu. Jeho administrativa v uplynulých dnech vystupňovala tlak na západní země, které ostře odsoudili brutální potlačování pokojných demonstrací a které kritizovaly nerespektování základních lidských hodnot a demokratického dialogu. „Jako předsednická země Evropské unie jsme několikrát jasně prezentovali, že žádná členská země EU se nehodlá vměšovat do vnitřních záležitostí Íránu, ale také to, že nemůžeme mlčet pokud Teherán nerespektuje základní liská práva, jako je možnost svobodného vyjádření názoru a nebo vedení demokratického dialogu" dodal Jan Kohout.

Ministři zahraničních věcí se dnes na svém neformálním setkání na řeckém ostrově Korfu dokázali jednomyslně shodnout na třech prohlášeních (dvě adresovaná Íránu a jedno k vojenskému převratu v Hondurasu).  „Velmi rychle jsme v rámci evropské sedmadvacítky dokázali najít podporu pro společný postup vůči Íránu. EU tak nyní od slov přechází k činům a je to nejen důkaz, že EU je pevným a solidárním společenstvím, ale také toho, že je akceschopná v praktickém smyslu slova," dodal místopředseda české vlády Jan Kohout.

přílohy

EU Foreign Ministers Statement on Iran, Corfu, 28th June... 87 kB doc (Word dokument) 29.6.2009

Press - Iran, EU Foreign Ministers Meeting, Corfu, 28th... 89 kB doc (Word dokument) 29.6.2009

Press - Honduras, EU Foreign Ministers Meeting, Corfu,... 87 kB doc (Word dokument) 29.6.2009

.