Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rekonstrukce by měla být hlavní náplní zahraničních misí, říkají Češi.

 

Podle výzkumu veřejného mínění, který pro Ministerstvo zahraničních věcí ČR zpracovala agentura Factum Invenio, by měly být náplní české mise v Afghánistánu zejména rekonstrukce a stavby komunikací a důležitých budov. Podpora afghánské vlády a asistence s obnovou země je přitom hlavní náplní českého provinčního rekonstrukčního týmu (PRT), který již druhým rokem působí v afghánské provincii Lógar.

Vojenské logo PRT Lógar20. července 2009, Praha – Agentura Factum Invenio zpracovala pro Ministerstvo zahraničních věcí ČR průzkum veřejného mínění: Názory české populace na působení provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu. Podle Čechů by zahraniční mise České republiky měly mít zejména humanitární a záchranné cíle (86 % respondentů) a zaměřovat se také na rekonstrukce a stavby budov a komunikací (75 % respondentů). Asistence afghánské vládě při rekonstrukci a obnově země je náplní působení českého Provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar na východě Afghánistánu.

 

V případě PRT je podle výzkumu za nejdůležitější aktivitu považována právě stavební činnost a rekonstrukce infrastruktury (uvedlo tak 76 % obyvatel). Pomoc při zajišťování bezpečnosti místních obyvatel a výcvik afghánských policistu i vojáku považují za důležitou dvě třetiny (66 %) obyvatel.

V názoru na účast našich občanů v zahraničních mírových misích jsou lidé rozděleni přibližně na dvě poloviny. Českému působení v zahraničí a v afghánské provincii jsou více nakloněni lidé, kteří jsou o nich informováni, tedy muži, vysokoškolsky vzdělaní lidé a lidé s vyššími příjmy. Podpora je také silnější mezi mladými lidmi do 29 let a s přibývajícím věkem se snižuje.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří deset odborníků vyslaných Ministerstvem zahraničních věcí ČR, vojenskou složku pak 275 vojáků Armády ČR. Mezi priority PRT patří asistence při rozvoji zdravotnictví a školství, budování infrastruktury a zvyšování kapacit afghánské policie a armády, rekonstrukce vodních zdrojů a zkvalitňování zemědělské produkce, a podpora nezávislých afghánských médií. Rekonstrukční tým v současnosti realizuje 50 rekonstrukčních projektů a na přípravě dalších 20 pracuje.

Více informací o PRT Lógar najdete také na www.prtlogar.cz, ale také na portálech You Tube a Face Book.

 

Kontakt:
Karla Štěpánková, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Loretánské nám. 5, Praha 1;
e-mail: karla.stepankova@gmail.com,
tel.: +420 725 037 420,
www.prtlogar.cz

.