Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava „PROVINČNÍ REKONSTRUKČNÍ TÝM ČESKÉ REPUBLIKY, LÓGAR, AFGHÁNISTÁN“

 

20. srpna 2009, Praha/Ostrava – Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Ministerstvo obrany ČR pořádají v obchodním centru Galerie v Ostravě výstavu „PROVINČNÍ REKONSTRUKČNÍ TÝM ČESKÉ REPUBLIKY, LÓGAR, AFGHÁNISTÁN“. Panely s velkoformátovými fotografiemi ukazují nejen činnost a projekty pomoci českého PRT v afghánské provinci Lógar, ale i běžný život Afghánců.

logo PRTDnes ráno probíhají v Afghánistánu prezidentské volby a volby do provinčních rad. Po několika desetiletích se v Afghánistánu konají první svobodné volby, které organizují sami Afghánci. Jak v Afghánistánu ale vypadá běžný život, ukazuje výstava velkoformátových fotografií a informačních panelů dokumentujících působení Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) ve východoafghánské provincii Lógar. Výstava prezentuje nejen působení českého PRT, ale i běžný život Afghánců. Výstavu připravila společně ministerstva zahraničních věcí a obrany ČR.

Autory fotografií jsou Marek Štys (společnost Člověk v tísni), Michal Novotný (Lidové noviny), Jan Rybář (MF Dnes), Roman Pekař (externě ČT, LN) a nezávislá fotografka Iva Zímová a další. 

Výstavu tvoří celkem sedmnáct panelů, které vedle fotografií obsahují i základní informace o Afghánistánu a jeho historii, o mezinárodní asistenci a podílu ČR na zabezpečení stabilizačního procesu, či o systému provinčních rekonstrukčních týmů

Výstava bude v obchodním centru Galerie v Ostravě (Sjízdná 5554/2a Ostrava - Třebovice) k vidění od 20. srpna do 1. září 2009, poté se přesune do dalších českých měst.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří deset civilních odborníků, vojenskou složku pak 275 vojáků Armády ČR. Mezi priority PRT patří podpora školství a zemědělství, opravy vodních zdrojů, asistence při rozvoji zdravotnictví, budování infrastruktury a zvyšování kapacit afghánské policie a armády, a podpora nezávislých afghánských médií.

Kontakt:
Karla Štěpánková, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Loretánské nám. 5, Praha 1; e-mail: karla.stepankova@gmail.com, tel.: +420 725 037 420, www.prtlogar.cz

.