Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi dokončili v Lógaru stavbu tří dívčích škol

 

19. říjen 2009, Pol-e Alam, Afghánistán – Český Provinční rekonstrukční tým (PRT) v afghánské provincii Lógar postavil školy pro více než tisícovku dívek. Stavba dvou škol v distriktu Chuši byla vůbec největším českým projektem podpory školství v provincii. V několika okolních vesnicích se dívky doposud učily v improvizovaných prostorách, nebo vůbec, protože stávající budova byla v havarijním stavu.

Nad údolím, tedy mimo ohrožení pravidelnými jarními záplavami, tak vyrostly dvě zcela nové budovy. „Vždy si pečlivě zjišťujeme, jaká je v oblasti situace, a to jak přímo na místě, tak od ministerstva školství. Na základě toho, že v Chuši byl dostatek žákyň i učitelek, rozhodli jsme se postavit nové školy.“ Ve vesnicích Hassani Basri a Kudža Laghaizíská důstojné podmínky pro vzdělávání asi 650 místních dívek. „Jsme Čechům vděční za školy pro naše dcery. Vždyť ještě nedávno se musely učit pod stromy nebo ve stanech. To není dobré prostředí, zvláště pro děti,“ říká místní vesničan Naqibulláh.

Třetí školu český rekonstrukční tým dokončil a předal provinčnímu ministerstvu školství na severu provincie Lógar, ve vesnici Maghul Kheil. Stávající budova byla rozšířena o novou osmitřídku, v níž se bude v rámci tradičního afghánského systému směn učit více než 400 žákyň. Jen několik set metrů od ní PRT postavil novou školu i pro chlapce.

Afghánský vzdělávací systém se i osm let po pádu Tálibánu nachází v troskách. Existující školy byly poškozeny během desetiletí bojů, takže jim chybí vše, co by jen připomínalo fungující zázemí pro vzdělávání dětí.

Výsledkem nepokojů a nedostatečných investic je většinová negramotnost mezi dospělými a polovinová neúčast na základním vzdělání u dětí. U žen a dívek je situace přímo alarmující: Pouze 16 procent jich umí číst a psát, jen pětina všech škol je určená pro dívky a ve třetině všech afghánských okresů není vůbec žádná.

PRT do současnosti postavil, opravil či rozšířil devět škol a na dalších třech v současnosti pracuje. Díky české pomoci tak získá lepší podmínky pro vzdělávání více než 11 tisíc dětí. Český rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří devět civilních odborníků, vojenskou složku pak 275 vojáků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří vedle podpory školství také zemědělství, opravy vodních zdrojů, zdravotnictví, budování infrastruktury a zvyšování kapacit afghánské policie.

Kontakt:

Filip Moravec - Provinční rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán 
e-mail: czechprt07@gmail.com, tel. +93 796 532 724

.