Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vicepremiér a ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout dnes zahájil oficiální návštěvu Turecka

 

Ankara (19. říjen 2009) - Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR dnes setkáním se státním ministrem a hlavním tureckým vyjednavačem pro EU Egemenem Bagisem zahájil oficiální návštěvu Turecka.

Vicepremiér Jan Kohout v úvodu jednání potvrdil, že vláda ČR trvale podporuje úsili Turecka, jehož cílem je členství v EU. Ministr Egemen Bagis zdůraznil, že Turecko hodlá pokračovat v nutných reformách, a to i na základě vydané hodnotící zprávy Evropské komise (zveřejněná 14.10.2009). Potvrdil přitom mj. i zájem své země na 'otevření' kapitoly Energetika v rámci jednáni o přístupových protokolech a připomněl i společný zájem s Evropskou unií na co nejvčasnější možnosti společného využívání potenciálu energetického projektu Nabucco.

Ministr Jan Kohout se následně setkal i s ministrem zahraničních věcí Turecké republiky panem Ahmetem Davutoglu. Jan Kohout vysoce ocenil úroveň vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi a řekl, že je považuje za "výtečné a bez problémů."  

V rámci diskuse o mezinárodně-politických tématech ministři hovořili o aktuálním vývoji situace na Blízkém východe. Ministr Jan Kohout ocenil aktivní diplomatickou roli Turecka v regionu. Oba ministři se dále shodli na potřebě akcelerace jednání mezi představiteli obou Kyperských komunit.

Kromě témat, která se týkají přístupového procesu Turecka k Evropské unii a diskuze k aktuálním mezinárodně-politickým tématům spolu oba ministři hovořili i o bilaterální spolupráci. Vicepremiérem Janem Kohoutem byl v teto souvislosti v rámci ekonomické spolupráce zdůrazněn zájem České republiky o možnost participace na zahraničních investicích v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí. Připomněl v této souvislosti úspěšnou privatizaci turecké distribuční společnosti Akenerji v provincii Sakarya českou společností ČEZ.

Ministr Jan Kohout k tomu uvedl, že "Česká republika má velký zájem na dalším rozvoji společné spolupráce v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí. Jsem přesvědčen, ze naše zkušenosti z výstavby jaderných elektráren a distribučních sítí, mohou byt významnou posilou pro rozvoj naši ekonomické spolupráce."

Český ministr zahraničí Jan Kohout by se dnes měl setkat ještě s tureckým prezidentem Abdullahem Gülem a předsedou Velkého národního shromáždění Turecké republiky Mehmetem Ali Sahinem

.