Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vicepremiér a ministr zahraničí ČR jednal s prezidentem Turecka

 

Ankara (19. říjen 2009) - Turecký prezident Abdullah Gül přijal dnes vicepremiéra a ministra zahraničních věcí ČR Jana Kohouta během jeho oficiální návštěvy v Turecku. Prezident poděkoval České republice za podporu, kterou věnovala Turecku během svého předsednictví v EU a předsednictví ČR označil za úspěšné.

Ministr Kohout  prezidenta mj. informoval o aktuálním vývoji v procesu ratifikace Lisabonské smlouvy v ČR. Ministr dále v rozhovoru s prezidentem Abdullahem Gülem potvrdil, že Česká republika trvale podporuje členství Turecka v Evropské unii a upřímně vítá pokrok, kterého Turecko dosáhlo na cestě do Evropské unie. Připomněl však také to, že pro dosažení cíle, kterým je turecké členství v EU je potřebné nejen pokračovat v legislativním ukotvení nezbytných reforem, ale také v jejich plné implementaci.

Turecký prezident zmínil i tzv. „Kyperskou otázku“ a řekl, že Turecko by uvítalo, kdyby v rámci přístupových jednání představitelé EU hovořili s představiteli obou entit rozděleného ostrova. ČR podle ministra Kohouta podporuje dialog, který vedou představitelé obou entit a vyjádřil naději na brzké dosažení konkrétního výsledku, který by umožnil i další pokrok při vyjednávání Turecka o budoucím členství v EU.

Prezident Gül i ministr Kohout se shodli na tom, ze obě naše země mají vzájemně velmi silný potenciál pro další rozvoj spolupráce v ekonomické a obchodní oblasti, a to především v energetice, ochraně životního prostředí, dopravě a turistice.

Předseda Velkého národního shromáždění Turecké republiky Mehmet Ali Sahin v rozhovoru s českým vicepremiérem a ministrem zahraničních  věcí ČR Janem Kohoutem poděkoval a vysoce ocenil politický dialog, který vedla Česká republika v rámci předsednictví EU včetně zřetelné podpory Turecka. Předseda tureckého parlamentu se zajímal o aktuální vývoj  ratifikačního procesu Lisabonské smlouvy v České republice a také o termín voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Mehmet Ali Sahin vyjádřil naději, že v případě, že v ČR budou parlamentní volby v květnu 2010 lze předpokládat, ze by se mohla uskutečnit jeho odložená oficiální návštěva ČR, stejně tak jako řada vzájemných recipročních poslaneckých aktivit, které byly z důvodu očekávání předčasných voleb v ČR odloženy. Ministr Kohout při jednání s tureckým předsedou parlamentu znovu potvrdil českou podporu tureckého úsilí o vstup do EU.

V úterý 20. října vicepremiér a ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout pokračuje návštěvou v Rusku, kde se zúčastní slavnostního otevření nového montážního závodu automobilky koncernu Volkswagen, Škoda Auto. Výrobní závod v Kaluze tak bude zajišťovat kompletní výrobu modelu Škoda Octavia. V tamním společném závodě s VW probíhá montáž automobilů už od roku 2007. V současné době, však začne plnohodnotný výrobní program. V Kaluze by se v budoucnu měly začít postupně vyrábět i všechny další modely společnosti Škoda Auto.

.