Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Kohout a Madeleine Albrightová na konferenci Strategická koncepce NATO
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní konference k nové Strategické koncepci NATO

 

V úterý 12. ledna 2010 se v Černínském paláci uskutečnila mezinárodní konference k nové Strategické koncepci NATO s názvem „NATO Strategic Concept: Response to Our Concerns?“ Konferenci uspořádal Pražský institut bezpečnostních studií (PSSI) ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí. Konference byla spolufinancována Divizí veřejné diplomacie NATO jako součást cyklu seminářů, které mají definovat základní parametry nové Strategické koncepce NATO.

Jan Kohout a Madeleine AlbrightováKonference se mimo jiné zúčastnili členové expertní skupiny jmenované generálním tajemníkem NATO, které vedla bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine  Albrightová, zástupci členských států NATO a bezpečnostní odborníci. Uznávaní odborníci na otázky zahraniční a bezpečnostní politiky prezentovali své názory jako hlavní řečníci v rámci debaty vedené formou kulatého stolu.

Konferenci zahájil úvodním projevem místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí České republiky Jan Kohout. V projevu zdůraznil opětovnou potřebu NATO reagovat na výrazné změny, které v bezpečnostní oblasti proběhly v posledních deseti letech. Vyjádřil přesvědčení, že nová Strategická koncepce zajistí, že NATO bude i nadále garantem bezpečnosti pro všechny členské země aliance na základě vzájemné solidarity a pomoci. Místopředseda vlády mluvil také o konkrétním úsilí, postupech a závazcích, které jsou potřebné, aby byla zajištěna bezpečnost nejen na území členských států NATO, ale i za jejich hranicemi. 

Následná diskuze se zaměřila na stanoviska členských zemí NATO, obzvláště těch středo a východoevropských, ve vztahu k budoucí roli NATO v Evropě a na dalších kontinentech. Debata přinesla možnost zkoumat možné postupy a opatření k zajištění odpovídající rovnováhy mezi teritoriální obranou a zahraničními misemi. Dále byly projednávány otázky sbližování NATO s Ruskem budováním efektivního partnerství a další spolupráce NATO s Evropskou unií s konkretizováním zájmů jednotlivých členských států.

 

přílohy

Tisková konference ke Stategické koncepci NATO 2 MB mp3 (zvukový záznam) 12.1.2010

.