Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Strategický dialog ČR - USA

 

Ve středu 13. ledna 2010 proběhly v Černínském paláci konzultace v rámci strategického dialogu ČR – USA. V čele české delegace byl 1. náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Pojar. Politický ředitel ministerstva zahraničních věcí USA Phil Gordon vedl delegaci americkou.

Tomáš Pojar a Phil GordonTématy konzultací byly Afghánistán, energetická bezpečnost, vztahy s Ruskem, Západní Balkán a Blízký východ. Před zahájením konzultací přijal Phila Gordona místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout.

Ustavení strategického dialogu ČR – USA bylo slavnostně oznámeno během jednání předsedy vlády ČR Mirka Topolánka s americkým prezidentem George Bushem ve Washingtonu 27.2.2008. Strategický dialog, jako  nástroj posilování dvoustranné spolupráce mezi ČR a USA, si klade za cíl usnadnit vzájemné konzultace o záležitostech mezinárodní bezpečnosti včetně hrozeb raketového útoku, mezinárodního terorismu, energetické bezpečnosti a spolupráci v ekonomické oblasti a ve vědě a výzkumu. Česká republika se tak zařadila do úzké skupiny států, které již s USA takový strategický dialog vedou (Austrálie, Čína, Izrael, Japonsko, Norsko a Saúdská Arábie). Dialog se realizuje prostřednictvím setkaní náměstků MZV ČR a USA, případně dalších resortů. První kolo strategického dialogu se uskutečnilo ve Washingtonu 4.9.2008.

 

 

přílohy

Tisková konference k strategickému dialogu ČR - USA 866 kB mp3 (zvukový záznam) 13.1.2010

.