Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference o provinčních rekonstrukčních týmech: v Afghánistánu potřebujeme více civilních odborníků.

 

27. ledna 2009, Praha – Ministerstvo zahraničních věcí ČR spolupořádalo třídenní pracovní konferenci o práci provinčních rekonstrukčních týmů (PRT) v Afghánistánu. Závěry z pražské konference zmíní ministr zahraničí Jan Kohout při vrcholné schůzce k Afghánistánu, která začíná zítra v Londýně.

Zástupci jednotlivých rekonstrukčních týmů z Afghánistánu diskutovali na třídenní konferenci „Provincial Recostruction Teams in Afghanistan, What´s Next?“ o tom, jak zlepšit koordinaci v oblasti podpory afghánské vlády, ekonomického rozvoje či na poli civilně vojenské spolupráce.

Jedním z doporučení pracovních skupin bylo i zvyšování počtů civilních odborníků, kteří se podílejí na rekonstrukci a rozvoji Afghánistánu. „Na požadavek o větším počtu civilních odborníků reagujeme navýšením našeho civilního týmu v provincii Lógar. Zaměříme se na rozvoj ekonomiky a podporu správného vládnutí,“ říká ministr zahraniční Jan Kohout, který nad konferencí převzal záštitu. Právě podpora dobrého vládnutí a posilování afghánské ekonomiky patřily mezi nejvíce diskutovaná témata konference.

Vedle posilování civilní účasti na rozvoji a rekonstrukci, patří mezi doporučení konference například posilování kapacit afghánských představitelů prostřednictvím provinčních rekonstrukčních týmů či vyšší využití místních kapacit, což by mělo přispět k většímu oživení afghánské ekonomiky.

Konference se mimo jiné zúčastnili zástupci několika rekonstrukčních týmů v Afghánistánu, například z provincií Lógar, Hillmand, Kandahár, Kundúz či Herát, zástupce mise UNAMA, představitelé afghánské vlády či zástupci nevládních organizací. Konference by měla mimo jiné přispět k větší spolupráci a koordinaci mezi jednotlivými rekonstrukčními týmy. Pražská konference je vůbec první tak široké setkání zástupců civilních částí provinčních rekonstrukčních týmů a zástupců jednotlivých vlád.

 

Kontakt:

Karla Štěpánková – Ministerstvo zahraničních věcí ČR
e-mail: karla_stepankova@mzv.cz
tel.: +420 725 037 420

.