Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rekonstrukční tým v Lógaru podporuje afghánské policisty i mlékaře

 

28. leden 2010 – Pol-e Alam, Afghánistán – Dva dokončené projekty českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) na východě Afghánistánu přispěly k rozvoji dvou klíčových oblastí – bezpečnosti a zemědělství. Výcvik a vybavení afghánské policie a armády je i klíčovým tématem dnešní schůzky o Afghánistánu, která probíhá v Londýně.

Výcvikové středisko policie v LógaruProjekt, který český rekonstrukční tým v Lógaru (PRT) realizoval v rámci podpory místní bezpečnosti, zahrnoval stavbu budovy pro výuku policistů, tréninkové věže a speciální překážkové dráhy.

Zatímco učebny a věž stojí již několik měsíců, překážková dráha byla předána místní policii v posledních dnech. Hlavním smyslem celého zařízení je poskytnout afghánským policistům důstojné zázemí pro tolik potřebný výcvik a výuku.

„Toto všechno vám pomůže zvýšit vaši kvalifikaci, fyzickou formu i disciplínu. Díky výcviku budete schopni zaručit bezpečnost ve více oblastech v Lógaru,“ řekl svým mužům při slavnostním otevření generál Mustafa, velitel afghánské policie v provincii.

Za průběh projektu zodpovídali civilní experti PRT. „Tréninková věž slouží několika účelům. Uvnitř se dá nacvičovat prohledávání budov, strážní služba, venku pak šplh a slaňování. Překážkovou dráhu jsme pro policii postavili zejména proto, že v Afghánistánu se běžně nepoužívá. Přitom se jedná o velmi účinný prostředek pro posílení fyzické i psychické odolnosti,“ vysvětluje bezpečnostní expert František Kříž.

Vojenská část PRT pak má na starost především samotný průběh kurzu policie. Jeho obsah je již od prosince 2009 licencován jako oficiální program Výcvikové mise NATO. „Vzdělávání policistů zde v Lógaru zabezpečoval již druhý a třetí kontingent PRT. Je zde i nová politická linie ISAF, která je pro nás závazná. Společně s koaličními partnery naplňujeme cíl, aby do pěti let byly složky ANP schopny převzít spoluodpovědnost za demokratický vývoj v zemi," říká plukovník Milan Schulc, velitel kontingentu Armády ČR v Lógaru. Vzhledem k tomu, že čeští vojáci se podílejí i na výcviku afghánské armády (ANA), bude překážková dráha sloužit i pro její vojáky.

Podpora bezpečnosti je jednou z hlavních priorit české přítomnosti v Lógaru. 860 afghánských policistů a asi 600 vojáků postrádá jak dostatečný výcvik, tak zázemí a materiální vybavení. Český rekonstrukční tým již opravil pět policejních kontrolních stanovišť a další tři v současnosti staví.

Kromě toho PRT opravuje velitelství policie v hlavním městě provincie a základnu ANA. „Toto školící středisko výrazně posílí schopnosti našich policistů. Oni i ostatní lidé v Lógaru skutečně oceňují český příspěvek k rekonstrukci Lógaru,“ dodal generál Mustafa.

Sběrná centra na mléko pomohou rodinám 800 farmářů

„Měli jsme jen dům z hlíny a pár velkých hrnců. Teď máme novou zděnou budovu s elektřinou a vodou,“  říká Abdul Wahím ze zemědělského družstva ve vesnici Shikak.

Čerstvě dokončená stavba nové budovy tady zlepšila podmínky pro sběr mléka od více než 400 farmářů. „Je tady dost místa na skladování, dostali jsme i nové chladící přístroje. Doufáme, že díky větší kapacitě se zvýší i naše příjmy,“ dodává Wahím. Druhé sběrné centrum PRT postavil ve vesnici Malak Abdullah Džán.

Mlékařství je v Lógaru tradičním zdrojem obživy. Přesto se, stejně jako mnoho dalších oblastí, potýká s řadou problémů – zemědělským družstvům chybí finanční prostředky na nákup technologií, takže musí hospodařit doslova středověkými metodami. „Měli jsme mnoho problémů. V podstatě jsme neměli žádné pevné místo, občas jsme se museli stěhovat z domu do domu,“ říká Chwaja Miruláh, vedoucí družstva v Malak Abdullah Džán, k němuž se rovněž hlásí asi čtyři stovky místních mlékařů.

Nedostatek kvalitních technologií se podepisuje na kvalitě a tudíž i výnosech z dodávaného mléka. „Lidé sem vozili mléko i třeba v nádobách na benzin a poté se ohřívalo ve velkých hrncích na ohni,“ potvrzuje zemědělský expert Pavel Burian z PRT.

První částí projektu celkové obnovy mlékařství byla proto distribuce stovek kvalitních nerezových nádob pro členy družstev, kteří každodenně vozí mléko do sběrných míst. Tam se mléko zhruba za 20 tisíc Afghání (8 Kč) za litr vykupuje a převáží k dalšímu zpracování do mlékárny v hlavním městě Kábulu. „Právě společný postup při prodeji je výhodou místních družstev. Zemědělci často nemají žádné vlastní obchody, takže by mléko museli prodávat třeba kdesi u silnice,“ vysvětluje veterinář Richard Macek z českého PRT.

 „V budoucnu bychom rádi opravili i sběrny zbývajícím dvěma družstvům. Mlékařství, které je tady stabilním zdrojem příjmů pro stovky lidí, by se tak mohlo ještě úspěšněji rozvíjet,“ dodává Pavel Burian. Obě sběrná centra jsou vybavena chladícím zařízením, aby mléko vydrželo déle a nebylo třeba jej ihned převážet ke zpracování do mlékárny.

 

Český provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří deset civilních odborníků, vojenskou složku pak 275 vojáků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří vedle podpory školství také zemědělství, opravy vodních zdrojů, zdravotnictví, budování infrastruktury a zvyšování kapacit afghánské policie.

Kontakt:

Filip Moravec - Provinční rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán 
e-mail: czechprt07@gmail.com, tel. +93 796 532 724

.