Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České centrum v New Yorku pořádá Magorův týden

 

Ivan Martin Jirous, držitel Ceny Jaroslava Seiferta, známý pod pseudonymem Magor, vystoupí na několika místech Spojených států Kanady. Během týdne od 4. do 11. prosince navštíví New York City, Chicago, Toronto a Ottawu.

České centrum New York na závěr Magorova týdne připravilo koncert Pocta Magorovi, který se uskuteční v České národní budově.

Jeho historicky první autorské čtení ve Spojených státech proběhne 3. prosince v Harriman Institute na Columbia University v New Yorku. V této významné newyorské instituci Magor představí několik ukázek své tvorby z dob samizdatu, úryvky ze současné doby a zejména básně ze své básnické sbírky Magorovy labutí písně, za kterou byl oceněn Cenou Toma Stopparda. Tato cena je literární ocenění Nadace Charty 77 a byla založena v roce 1983 ve Stockholmu.

V následujících čtyřech vystoupeních představí knížku půvabných veršů pro děti Magor dětem.  Autor knihu napsal v osmdesátých letech během těžkého žaláře ve Valdicích, do něhož byl odsouzen z politických důvodů. V hrůzném prostředí věznice mu jemné, citlivé a křehké dětské básně sloužily jako spojnice jak s jeho dvěma malými dcerkami, tak se světem lidského citu vůbec. Své epištoly v poezii i próze, prvně vydané před osmnácti lety, stylizoval jako vyprávění na dobrou noc – jako mile popletené ukolébavky i asociativně rozvíjené pohádkové fantazie. Knížka dnes patří k již klasickému fondu české poezie pro děti. Autorské čtení Magor dětem proběhne v Českém centru v New Yorku (4.12.), na Generálním konzulátu ČR v Chicagu (5.12.), Generálním konzulátu ČR v Torontu (7.12.) a na Velvyslanectví ČR v Ottawě (8.12.).

Závěrečný koncert Pocta Magorovi zorganizovalo České centrum New York. Na koncertu vystoupí významní hudebníci reprezentující avantgardní a experimentální scénu - Elliott Sharp (kytara, saxofon), Dave Soldier (el. housle), Anthony Coleman (klávesy), Ivan Bierhanzl (el. basa) a Jonathan Kane (bicí) a budou promítnuty doposud neznámé české undergroundové filmy z 60. a 80. let. Koncert zazní v České národní budově 11. prosince.

Martin Jirous je velký básník, významná osobnost české kultury, a my jsme velice rádi, že máme možnost jej představit v New Yorku. Magorovi zatím bohužel nevyšla celá knížka v anglickém překladu, takže budou uvedeny jednotlivé básně. Několik básniček pro děti v angličtině bude mít u nás premiéru,“ říká Pavla Niklová, programová ředitelka Českého centra New York.

Více informací na: www.czechcenter.com; www.czechcentres.cz; video: http://www.youtube.com/watch?v=wvDB9ME3b7s

 

Kontakt pro další informace:

České centrum New York

Pavla Niklová - programová náměstkyně Českého centra New York

Bohemian National Hall / Czech Center New York

321 E 73rd Str., New York, NY 10021

Tel:   646-422-3394; GSM: 646-464-4329; Email:  niklova@czech.cz

Tiskové oddělení Českých center                               

Jiří Rosenkranz                                                             Ivana Síglerová

T: +420/234 668 253                                                      T: +420/234 668 251

Email: rosenkranz@czech.cz                                            Email: siglerova@czech.cz

.