Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář pro české podnikatelské subjekty k dodávkám do mezinárodních organizací

Kdy: 21.11.2011 , Kde: Praha, Černínský palác

Ministerstvo zahraničních věcí zorganizovalo tento seminář s cílem představit obchodní příležitosti v mezinárodních organizacích a přispět k jejich širšímu a úspěšnějšímu využití českými podnikatelskými subjekty.

Na semináři vystoupil zahraniční host, zástupce Úřadu OSN pro servisní zabezpečení projektů (UNOPS), který vysvětlil postup a možnosti zapojení do výběrových řízení na dodávky zboží a služeb do systému OSN, jednoho z největších zadavatelů zakázek na světě. Součástí semináře byly rovněž prezentace zástupců českých firem s užitečnými informacemi, doporučeními a praktickými zkušenostmi s výběrovými řízeními do OSN i dalších mezinárodních organizací.

Ze semináře vyplynulo několik závěrů  a doporučení důležitých pro zájemce o získání nových zákazníků/trhů a perspektivní podnikatelské uplatnění v mezinárodních organizacích:

  • Mezinárodní organizace představují spolehlivého obchodního partnera, obchodování s mezinárodními organizacemi má však určitá specifika (např. nutnost předběžné registrace či plnění relativně přísných podmínek výběrových řízení).
  • Proces výběrových řízení je u většiny mezinárodních organizací založen na podobných principech, nicméně je důležité se seznámit s konkrétními pravidly vybrané organizace.
  • Základem obchodní spolupráce je předchozí bezplatná registrace na internetových stránkách příslušné organizace.
  • Kromě registrace by zájemci měli rovněž aktivně sledovat aktuální poptávku příslušné mezinárodní organizace (např. využitím služeb automatického zasílání notifikací o nových tendrech).
  • Při podávání nabídky je třeba postupovat podle zadávací dokumentace a respektovat jednotlivé pokyny a zadání.
  • V případě nejasností je vhodné požádat o vysvětlení či podrobnější informace. 
  • Hlavním kritériem při vyhodnocení nabídky je splnění technických požadavků, cena je až druhým kritériem. 
  • Obchodní spolupráce s mezinárodními organizacemi je zároveň dobrou referencí i při jiných obchodních aktivitách úspěšných uchazečů a může navíc přispět k navázání obchodních kontaktů s ostatními firmami spolupracujícími s danou organizací.   
  • Výhodou obchodní spolupráce s mezinárodními organizacemi je rovněž jistota včasné úhrady za dodané zboží či služby.
  • Účast ve výběrových řízeních mezinárodních organizací vyžaduje trpělivost, dobrou přípravu a aktivní přístup, nicméně v případě úspěšného získání zakázky pak mají vybraní uchazeči zpravidla zajištěný pravidelný, dlouhodobý odbyt.

přílohy

Přehled mezinárodních organizací 187 kB pdf (Acrobat dokument) 23.11.2011

Niels Ramm UNOPS 4 MB pps (Prezentace) 23.11.2011

Tomáš Hart Czechtrade 552 kB pps (Prezentace) 23.11.2011

M. Oleríny MP Consulting 367 kB pps (Prezentace) 23.11.2011

Prezentace CERN 449 kB pdf (Acrobat dokument) 23.11.2011

Program Semináře 28 kB doc (Word dokument) 23.11.2011

.