Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Schneider na Krymu
Foto: Luboš Veselý (MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České turistické značky na Krymu

 

První náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider společně s prvním náměstkem ministra turistiky a lázeňství Autonomní republiky Krym Alexandrem Lievem slavnostně otevřeli v pátek 10. června 2011 v krymské Bachčysaraji turistické informační centrum. Centrum vzniklo díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů rozvojové spolupráce.

Náměstek Schneider u příležitosti otevření informačního centra uvedl: „Jsem velice rád, že díky pomocí české vlády začíná dnes pracovat informační centrum pro turisty v Bachčysaraji a také že se dnes začínají značit turistické trasy podle českých zvyklostí. Turistika a turistické značky mají v Česku dlouhou tradici, na Podkarpatské Rusi značky mezi válkami malovali naši dědové. V posledních několika letech se s podporou české vlády obnovuje toto značení v ukrajinských Karpatech a nyní toto specifické české know-how budou využívat turisté na Krymu. To mě nesmírně těší nejen jako zástupce ministerstva zahraničních věcí České republiky, ale i jako vystudovaného kartografa-zeměměřiče a vášnivého turistu. "

Projekt, který v bývalém hlavním městě krymského chanátu realizuje místní Agentura regionálního rozvoje ve spolupráci s místní samosprávou a horskou službou, zahrnuje také značení turistických cest dle českých zvyklostí.

Během jara, od kdy se na projektu pracuje, bylo ve spolupráci místních a českých odborníků zpracován plán značení téměř 400 km klasických červených, žlutých, modrých a zelených tras. České značky budou spojovat nejvýznamnější místa bachčysarajského okresu, který je bohatý na památky, krásné přírodní scenérie.

Jedna z tras (červená), jejíž značení slavnostně v pátek také náměstek Schneider s ministrem Psarjovem zahájí, povede z Bachčysaraje přes skalní města z VI. století, posvátné karaimské pohřebiště, velký krymský kaňon až do Jalty na břehu Černého moře. Všechny turistické trasy by měly být vyznačeny ještě letos dobrovolníky, které bude organizovat nově otevřené Turistické informační centrum v Bachčysaraji.

.