Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český animovaný film míří mezi nejlepší světovou animaci v Londýně

 

Mezinárodní výstava s českou animací, retrospektiva Švankmajera či projekce filmů Břetislava Pojara v hlavním programu – to vše bude brzy k vidění v prestižním kulturním centru Barbican v Londýně.

Dívej se, jak se hýbám
15. června - 11. září 2011

Hold české filmové škole animace skládá mezinárodní výstava Dívej se, jak se hýbám v prestižním kulturním centru Barbican v Londýně, která zkoumá 150-ti letou historii vztahu mezi animací a filmem. Jména Jiřího Trnky, Jiřího Bárty a Jana Švankmajera staví vedle bratrů Lumierových či studiové tvorby Walta Disneyho, Hanna-Barbery a japonského studia Ghibli.
Výstava objevně spojuje současné vizuální umělce, umělce zabývající se ploškovou animací, kolážemi, loutkami a trikovou animací s představiteli experimentálního filmu a staví je vedle kreativní tvorby komerčních studií jako např. Walt Disney, Hanna-Barbera, Aardman nebo Pixar. Výstava prezentuje animaci jako distinktivní a vysoce vlivnou sílu v rozvoji vizuální kultury a sociálně-politický fenomén. Součástí výstavy je bohatý filmový doprovodný program ilustrující na plátně mistrovství těch nejlepších světových animátorů.

Retrospektiva: Jan Švankmajer
16. - 25. června, Barbican

Jan Švankmajer zahájí svou retrospektivu úvodem k filmu Alenka, po které bude následovat na jevišti diskuse autora s publikem. V retrospektivě zaměřené především na filmy, ve kterých důležitou roli hraje animace a její uplatnění, diváci uvidí kromě Alenky také Otesánka a Švankmajerův nejnovější film Přežít svůj život (teorie a praxe), které doprovodí krátké filmy Et Cetera, Možnosti dialogu a Tma - světlo - tma. Jan Švankmajer je jediný současný český filmový režisér, jehož filmy se dostávají do britské distribuce. O jeho popularitě na britských ostrovech svědčí i to, že úvodní projekce Alenky s jeho účastí byla více než měsíc před akcí vyprodána.

Břetislav Pojar: Mistr loutkové animace
2. a 5. července, Barbican

Profilový program animovaných filmů oceněných na mnoha filmových festivalech představí britskému divákovi českého režiséra a animátora Břetislava Pojara, který ve své osobě i tvorbě představuje historii české animace. Jako blízký spolupracovník Jiřího Trnky se Pojar učil právě na Trnkových filmech. Brzy se osamostatnil a jeho tvorba v sobě zahrnula uplatnění různorodých animačních technik, které Pojar dokonale využívá k prezentaci svých poetických i alegorických filmů. Diváci uvidí průřez jeho tvorby ve filmech O skleničku víc (1953), Lev a písnička (1959), Úvodní slovo pronese (1962), Romance (1962), Darwin / AntiDarwin aneb Co žížala netušila (1969), Romance z temnot (1986). Břetislav Pojar program osobně uvede a spolu se svým producentem Michalem Podhradským se zúčastní diskuse věnované své tvorbě využití různých animačních postupů ve filmu.

Ladislav Pflimpfl,
ředitel Českého centra Londýn:

„Pro českou kulturu je to velké uznání. Česká animace je zastoupena nejen na výstavě, ale také v hlavním filmovém programu, který profiluje tvorbu Jana Švankmajera a představuje britské veřejnosti Břetislava Pojara."

Ochuzeni nezůstanou ani ti nejmenší diváci. Rodinný filmový klub zařadil do svého programu filmy Pojara pro děti -Jabloňovou pannu společně s jeho nejnovějším filmem Psí historie (2010).

Organizátoři: České centrum Londýn, Barbican Centre, Národní filmový archív, Athanor, Animation People

Kontakty:
Fotografie a informace:
České centrum Londýn, Renata Clarková,
Tel. ČR: 234 668 318, clarkova@czechcentre.org.uk
Česká centra, Praha, Oddělení komunikace, Ivana Síglerová,
Tel.:234 668 251, GSM: 725 890 029,
e-mail:komunikace@czech.cz

.