Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Karel Schwarzenberg a ministr pro lidská práva Iráku Mohamed Shia´Al-Sudani
Foto: Robert Janás (MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Schwarzenberg přijal iráckého ministra lidských práv

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg přijal 19. července 2011 v Černínském paláci iráckého ministra pro lidská práva pana Mohammeda Shyaa Sabbar Al Sudaniho, který do České republiky přicestoval na pracovní návštěvu.

Karel Schwarzenberg a Mohammed Al SudaniHlavním tématem cesty ministra Al Sudaniho je česká zkušenost s vyrovnáváním se s totalitní minulostí, zejména dokumentace a připomínání zločinů minulých režimů. Právě otázka vyrovnání se s totalitním režimem Saddáma Husajna je pro iráckého ministra lidských práv prioritou.

Během svého pobytu irácká delegace absolvuje řadu rozhovorů a návštěv na výše uvedené téma, v Národním archivu, Ústavu pro studium totalitních režimů, památníku Vojna u Příbrami nebo Památníku Lidice. Plánovaná jsou rovněž setkání s veřejným chráncem práv, Dr. Pavlem Varvařovským a vládní zmocněnkyní pro lidská práva, Mgr. Monikou Šimůnkovou.

Česká republika je díky transformačním zkušenostem, které získala v posledních dvaceti letech zdrojem inspirace pro mnohé země, které obdobným procesem právě procházejí, včetně zemí geograficky vzdálených i kulturně odlišných. Podpora demokracie a lidských práv je nedílnou součástí české zahraniční politiky.

.