Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR se nezúčastní zářijové schůzky k 10. výročí přijetí Durbanské deklarace

 

Dne 22. září t.r. se uskuteční v New Yorku zasedání na vysoké úrovni při příležitosti 10. výročí přijetí Durbanské deklarace a akčního programu (tzv. DDPA), jež byla schválena na závěr Světové konference k rasismu v r. 2001.

Durbanský proces byl v uplynulém desetiletí mnohokrát zneužit k řadě neakceptovatelných vystoupení s protižidovským podtextem. S durbanským procesem bývají také opakovaně spojovány některé tendence, které ČR i naši partneři v EU považují za neslučitelné se stávajícími standardy ochrany lidských práv a především svobody slova.

Česká republika se zářijového zasedání na vysoké úrovni nezúčastní a nebude participovat ani na neformálních jednáních za účelem přijetí politické deklarace, jež má být jeho výstupem. ČR se tímto společným krokem koordinovaným s Itálií a Nizozemskem rozhodla připojit k Izraeli, Kanadě a USA, které svou neúčast na zasedání oznámily již dříve.

ČR se i nadále nechce smířit s rasismem, xenofobií a souvisejícími formami netolerance. Klíčová role v tomto úsilí přitom náleží existujícím mezinárodním právním nástrojům jako je  Mezinárodní úmluva o odstranění všech forem rasové diskriminace, jejíž univerzální ratifikaci ČR vždy usilovně podporovala.

.