Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Humanitární pomoc pro země Afrického rohu

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg schválil uvolnění 5 mil. Kč z humanitárního rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí ČR na okamžitou pomoc hladovějícímu obyvatelstvu Somálska a dalších zemí Afrického rohu. Pomoc bude realizována ve spolupráci s OSN.

V důsledku nejúpornějšího sucha za posledních 60 let potřebuje naléhavou humanitární pomoc přes 11 milionů lidí v Somálsku, Keni, Etiopii a Džibutsku. V oblasti průběžně dochází k úhynu dobytka (ztráty se odhadují až na 30% stád) a k prudkému růstu ceny potravin. Zejména v Somálsku, kde je situace nejkritičtější, se pomoc z bezpečnostních důvodů obtížně dostává ke strádajícím obyvatelům. Denně proto tisíce lidí překračují hranice do Keni a Etiopie, jejichž obyvatelé jsou sami podvýživou ohroženi.

Kritickou humanitární situací v zemích Afrického rohu se intenzivně zabývá OSN, EU i Africká unie. Odhaduje se, že pomoc bude třeba nejméně do října, spíše však až do ledna 2012. MZV situaci nadále sleduje a je připraveno, bude-li to nutné, požádat vládu o mimořádné prostředky na další humanitární pomoc zemím Afrického rohu.

ČR zemím Afrického rohu pomáhá dlouhodobě, za posledních pět let sem z humanitárního rozpočtu MZV byla poskytnuta pomoc v hodnotě přes 50 mil. Kč - z toho 15 mil. ve prospěch Somálska a somálských uprchlíků v Keni a 11 mil. Kč do Etiopie, včetně Somálského regionu. Etiopie patří rovněž mezi prioritní partnerské země zahraniční rozvojové spolupráce ČR, v jejímž rámci se realizují také projekty zaměřené na prevenci katastrof, zajišťování zdrojů pitné vody či adaptaci místních zdrojů obživy na klimatické výkyvy.

.