Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní návštěva ministra Schwarzenberga v Japonsku

 

Ministr zahraničních věcí jednal s hlavním tajemníkem vlády (de facto místopředsedou vlády) Osamuou Fudžimurou. Ministr zahraničí v úvodu vyjádřil respekt ke způsobu, jakým se Japonci vyrovnávají s následky ničivé přírodní katastrofy: „Japonský národ má můj obdiv za to, s jakou rozvahou, klidem a odvahou se postavil k neštěstí, kterou zemi postihlo.“

Japonský ministr zase připomněl ekonomické a kulturní vazby s ČR. V ČR aktuálně působí 261 japonských firem, včetně velkých investic firem Toyota, Panasonic nebo Daikin. Japonci mají zájem na dalších investicích a přivítají české firmy v Japonsku. Japonská společnost Toshiba se také jako vlastník americké společnosti Westinghouse účastní výběrového řízení na dostavbu bloků v jaderné elektrárně Temelín.

Ministra Schwarzenberga předtím v dopoledních hodinách přijal předseda Dolní komory Parlamentu Takahiro Jokomiči a jednal také s předsedkyní zahraničního výboru Dolní komory Parlamentu Makiko Tanakou. Následoval pracovní oběd s japonskou podnikatelskou federací Keidanren a společné setkání s českou podnikatelskou misí.

Ministr zahraničí uskutečnil také zdvořilostní přijetí u korunního prince Naruhita.

Ve večerních hodinách se setká s ministrem zahraničních věcí Kóičiró Genba. V sobotu pak navštíví prefekturu Fukušima, kde bude jednat s viceguvernérem a setká se s humanitárními organizacemi, které na místě pomáhají s odstraňováním škod po ničivé katastrofě.
Vít Kolář, mluvčí

galerie

MINISTR20111006_JAPONSKO

.