Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ustavení Národní skupiny pro implementaci mezinárodního humanitárního práva
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR ustavila Národní skupinu pro implementaci mezinárodního humanitárního práva

 

Dne 10. října podepsali zástupci Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva obrany a Českého červeného kříže ustavující dokument Národní skupiny pro implementaci mezinárodního humanitárního práva.

Obdobné orgány jsou ustaveny v 97 státech světa. Jejich smyslem je jednak usnadnit provádění humanitárního práva na národní úrovni a jednak přispívat k rozvoji mezinárodního humanitárního práva v mezinárodním prostředí. Nejdůležitější mezinárodní úmluvy v této oblasti – ženevské úmluvy z roku 1949 – byly ratifikovány 194 státy, včetně ČR, a patří tak mezi nejuniverzálnější smluvní dokumenty. Podpora respektu k vládě práva právě během situací ozbrojeného konfliktu patří mezi důležité cíle české zahraniční politiky a je třeba tuto oblast a povědomí o ní nadále posilovat.

K institucionalizaci Národní skupiny se ČR přihlásila na 30. Konferenci Mezinárodního Výboru Červeného kříže a Červeného půlměsíce v roce 2007 v Ženevě. Letošní, v pořadí 31. Konference se bude v listopadu v Ženevě zabývat tématy jako usnadňování humanitární práce v oblastech ozbrojeného konfliktu a přírodních katastrof, přístupem ke zdravotní péči v těchto oblastech a mezerami v oblasti mezinárodního humanitárního práva.

galerie

Ustavení Národní skupiny pro implementaci mezinárodního humanitárního práva

.