Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Schwarzenberg na oficiální návštěvě Rumunska

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg zahájil dne 25. října 2011 oficiální návštěvu Rumunska. První den návštěvy začal vystoupením v bukurešťském Diplomatickém institutu na téma „Lidská práva v zahraniční politice ČR“. V rámci svého vystoupení zdůraznil podporu demokracii a lidským právům, které tvoří jednu z klíčových priorit české zahraniční politiky.

Dalším bodem návštěvy bylo setkání s ministrem zahraničních věcí Teodorem Baconschim, se kterým projednal aktuální politické a ekonomické otázky v evropských zemích a v severní africe. Ministr Baconschi ocenil podporu, které se dostalo Rumunsku ze strany ČR během jednání o přistoupení Rumunska a Bulharska do společného schengenského prostoru. Ministr Schwarzenberg ujistil rumunskou stranu o tom, že ČR bude ve svém úsilí o respektování stanovených přístupových pravidel pokračovat. Oba ministři se dohodli na potřebě prohloubení spolupráce Rumunska a zemí Visegrádské čtyřky. Jednání bylo zakončeno společným obědem.

Po obědě se ministr Schwarzenberg setkal s místopředsedou vlády Bélou Markem, který je jak sám uvedl zástupcem maďarské menšiny žijící v Rumunsku. Hlavním tématem tohoto rozhovoru byly otázky zaměřené na problematiku menšin. Ministr Schwarzenberg uvedl, že v oblasti jižního Banátu žije česká národnostní menšina, která sice "není početná, ale přinášení obohacení rumunské kultury". ČR má zájem na udržení a dalším rozvoji národní identity a jazyka této menšiny. Místopředseda rumunské vlády Marko v této souvislosti sdělil, že rumunská strana zajišťuje pro tuto menšinu výuku v českém jazyce na úrovni základní i střední školy. Rozhovor se rovněž zaměřil na společnou otázku romské menšiny a ministr Schwarzenberg připoměl, že na jaře příštího roku se uskuteční společné jednání V4 a Rumunska věnované této problematice.

Z jednání na Úřadu Vlády Rumunska se ministr Schwarzenberg přesunul do rezidence Velvyslance ČR v Bukurešti kde se setkal se zástupci české komunity v Rumunsku.

Večer se ministr Schwarzenberg zúčastní slavnostní večeře u příležitosti oslav 90. narozenin bývalého rumunského krále Michala I. Této akce se zúčastní množství zástupců předních evropských i světových královských a šlechtických rodin.

galerie

MINISTR20111025_RUMUNSKO

.