Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Asijsko – evropský seminář ASEM o lidských právech

Kdy: 23.11.2011 - 25.11.2011 , Kde: Praha, Černínský palác

Ministerstvo se stane hostitelem asijsko-evropského semináře o lidských právech s tématem „Národní a regionální mechanismy lidských práv“. Svými 100 účastníky patří k největším setkáním svého druhu mezi oběma kontinenty.

Hlavním cílem letošního v pořadí 11. semináře je umožnit dialog na téma budování regionálních a národních mechanismů. Seminář se zaměří na sdílení zkušeností k posílení regionálních a národních mechanismů v Asii a Evropě.

Program:
Úvodní den (středa 23. 11.) bude po slavnostním zahájení (včetně vystoupení 1. náměstka J. Schneidera) probíhat plenárním zasedáním.

Druhý den (čtvrtek 24. 11.) bude věnován uzavřeným diskusím v pracovních skupinách, které se budou zabývat následujícími tématy:

  •         národní mechanismy lidských práv;
  •         regionální mechanismy lidských práv;
  •         procedurální efektivita regionálních mechanizmů lidských práv;
  •         víceúrovňová architektura lidskoprávních mechanizmů.

Během závěrečného plenárního zasedání v pátek 25. 11. budou prezentovány zprávy pracovních skupin a výsledky semináře.

Česká republika doplní program semináře zvláštní panelovou diskusi na téma "Přechod k novému právnímu řádu v ČR, se zaměřením na budování národního systému na ochranu lidských práv", kde účast přislíbila mj. zmocněnkyně vlády pro lidská práva, paní Monika Šimůnková, a vedoucí Kanceláře veřejného ochránce práv, pan Filip Glotzmann. Účast na semináři je pouze na pozvání.

Tento 11. neformální seminář o lidských právech je spolupořádán asijsko-evropskou nadací ASEF, ministerstvem zahraničních věcí ČR, francouzským Ministerstvem zahraničních věcí, Institutem Raoula Wallenberga (v zastoupení švédského Ministerstva zahraničních věcí) a filipínským Ministerstvem zahraničních věcí.

Vůbec první neformální seminář Asijsko-evropského setkání (ASEM) o lidských právech z roku 1997 poskytl prostor pro nekonfrontační diskuze o lidskoprávních otázkách mezi vládními představiteli, akademiky a občanskými organizacemi z 48 členských zemí ASEM. Sled seminářů byl zahájen v roce 1997 z iniciativy ministerstev zahraničních věcí Francie a Švédska.

Média jsou zvána 23. 11. na plenární zasedání v době od 17:30-20:00 hod.
Příchod novinářů do 17:00.
Vhodný oděv podmínkou.

Související odkazy:

.