Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tři česká umělecká díla z kauzy Diag Human jsou z Rakouska zpět v ČR

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje, že tři umělecká díla ze sbírek Národní galerie Praha a Moravské galerie Brno, která se stala předmětem exekuce v kauze Diag Human, byla převezena zpět do České republiky.

Rakouský Odvolací zemský soud spojil dvě soudní řízení ve věci exekuce movitého majetku ČR v kauze Diag Human a rozhodl jedním usnesením. Řízení prvoinstančního rakouského soudu prohlásil za nicotné, zrušil jeho prvotní rozhodnutí a všechna jeho následující rozhodnutí prohlásil za neplatná.

V prvním případě se odvolala Česká republika proti exekuci tří uměleckých děl, zapůjčených na výstavu do Galerie Belvedere ve Vídni. Ve druhém se odvolal Diag Human proti usnesení rakouského soudu, který sám z úřední moci zastavil tuto exekuci s odvoláním na jurisdikční imunitu v případě kulturních statků. Proti oběma výrokům soudu je možno podat odvolání do 4 týdnů.

Na základě uvedeného rozhodnutí byla všechna tři umělecká díla převezena zpět do České republiky za asistence kurátorů Národní galerie Praha a Moravské galerie Brno.

.