Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Putovní výstava o činnosti Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru k vidění v Brně

Kdy: 07.12.2011 - 18.12.2011 , Kde: Brno, Nová radnice

V Křížové chodbě Nové radnice bude od 7. do 18. prosince 2011 k vidění putovní výstava „Rekonstrukce Lógaru“ mapující aktivity Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v afghánské provincii Lógar. Výstava se koná pod záštitou primátora města Brna Romana Onderky.

Výstavu o činnosti českého týmu v Afghánistánu připravily Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Ministerstvo obrany ČR. Výstavu tvoří celkem šestnáct panelů, které vedle fotografií obsahují i základní informace o Afghánistánu a jeho historii, o mezinárodní pomoci a podílu České republiky na zabezpečení stabilizačního procesu.

Autory fotografií jsou členové civilní části PRT Kristýna Greplová a Filip Moravec, dále Matěj Stránský (týdeník Respekt), Martin Svozílek (Hospodářské noviny), Lenka Klicperová (Lidé a země), nezávislá fotografka Iva Zímová a další.

Putovní výstavu už bylo možné shlédnout v Praze, v Zahradě Černínského paláce, kde ji 1. září 2011 zahájili ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg spolu s ministrem obrany Alexandrem Vondrou. „Výstava ukazuje dobrou práci, kterou v Lógaru odvádějí již čtvrtým rokem čeští odborníci. V nelehkých podmínkách se snaží zlepšovat životní úroveň místní populace a pomáhají při činnosti afghánských úřadů. Pouze afghánská vláda může v dlouhodobém horizontu zajistit své zemi stabilitu a ekonomický rozvoj. Bohužel bezpečnostní situace zatím neumožňuje, aby civilní odborníci v Lógaru působili bez patřičné ochrany. Práce a výsledky činnosti PRT jsou proto důkazem úspěšné spolupráce civilistů a našich vojáků. Za což jim patří náš vřelý dík,“ uvedl při zahájení výstavy ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

„V souladu s trendy operace ISAF je i české zapojení stále více zaměřeno na rekonstrukci země a výcvik afghánských bezpečnostních složek. Za dobu působení Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru se zde vystřídaly dvě tisícovky našich vojáků, kteří společně s civilními experty realizovali řadu projektů a zároveň vlastními silami vycvičili přes tisíc místních policistů,“prohlásil ministr obrany Alexandr Vondra.

Výstava bude v Křížové chodbě Nové radnice na Dominikánském náměstí k vidění každý den  od 7. do 18. prosince od 10 do 18 hodin. Vstup volný.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 12 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 293 příslušníků Armády ČR. Hlavní oblasti aktivit PRT tvoří podpora vlády a bezpečnosti, ekonomického rozvoje (včetně podpory zemědělství a rekonstrukce vodních zdrojů) a médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 157 projektů (včetně projektů rychlého dopadu).

Kontakt:

Terezie Täubelová- Ministerstvo zahraničních věcí ČR
e-mail: czechprt17@gmail.com, tel. +420 734 362 714

.