Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tomáš Dub na 4. Fóru na vysoké úrovni o efektivnosti rozvojové spolupráce v Pusanu
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace ČR se zúčastnila 4. Fóra na vysoké úrovni o efektivnosti rozvojové spolupráce

 

Ve dnech 29. 11. - 1.12. 2011 se delegace ČR vedená náměstkem ministra zahraničních věcí Tomášem Dubem zúčastnila 4. Fóra na vysoké úrovni o efektivnosti rozvojové spolupráce (4th High Level Forum on Aid Effectiveness) v jihokorejském Pusanu.

Za hlavní přínos fóra lze označit zapojení nově se rozvíjejících zemí a privátního sektoru do procesu globální rozvojové spolupráce a vytvoření nového Globálního partnerství pro efektivnost rozvoje.

Na závěr třídenního jednání byl přijat dokument nazvaný „Pusanské partnerství pro efektivnost rozvoje“, který definuje nové principy spolupráce mezi donorskými a přijímajícími zeměmi s cílem zajistit vyšší kvalitu poskytované zahraniční pomoci na ose Sever-Jih a Jih-Jih, a to na partnerském základě a sdílené odpovědnosti obou stran.  Závěry fóra byly pozitivně hodnoceny jak rozvojovými zeměmi, tak i občanskými organizacemi, které se aktivně angažují v poskytování zahraniční pomoci.

Delegaci ČR se podařilo prosadit v rámci koordinované politiky EU naši národní pozici. Náměstek Tomáš Dub aktivně vystoupil v rámci tématického celku, zaměřeného na vyšší zapojení soukromého sektoru do rozvojové spolupráce. V průběhu vystoupení mimo jiné zmínil transformační zkušenosti České republiky a dalších nových členských zemí EU z doby obnovy demokratického politického systému a přechodu od centrálně plánované ekonomiky k tržní. Rozvojovým zemím nabídl předávání českého know-how například v oblasti ekonomické transformace, privatizace, administrativních reforem, daňového systému a budování tržního prostředí.

.