Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

NMDT
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra Tomáš Dub v Libyi

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Tomáš Dub navštívil dne 12. prosince 2011 Tripolis. Cestoval do země v rámci humanitární mise a projednal s libyjskou stranou další formy pomoci a účast českých firem na obnově a rekonstrukci země.

Do ČR přicestoval z Tripolisu spolu se zraněným pacienty, jimž česká vláda poskytla přepravu a následnou léčbu v Česku v rámci pokračování Programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC). Celkem pět dospělých pacientů bylo vybráno ve spolupráci českého zastupitelského úřadu v Tripolisu s libyjskou vládou, s místními nemocnicemi a českým lékařem vyslaným do Libye Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze. Aktivity české vlády se ovšem dále primárně soustřeďují na pomoc libyjským občanům přímo v Libyi, což je z dlouhodobého hlediska účinnější.

Program doposud sloužil k léčbě vážně nemocných dětí z válkou či jinými krizemi postižených oblastí, kterým nebylo možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Do ČR se už v rámci programu dostalo v létě 5 dětských pacientů k operaci a následné léčbě.

.