Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Podpis Dohody mezi vládou České republiky a vládou Korejské republiky o programu pracovní dovolené
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpis Dohody o programu pracovní dovolené mezi Českou republikou a Korejskou republikou

Kdy: 19.12.2011 , Kde: Praha, Černínský palác

Dne 19. prosince 2011 se v Černínském paláci uskutečnil podpis Dohody mezi vládou České republiky a vládou Korejské republiky o programu pracovní dovolené. Dohoda byla podepsána prvním místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí ČR Karlem Schwarzenbergem a velvyslancem Korejské republiky v ČR Gabrielem Oh.

Sjednání této Dohody umožní mladým lidem ve věku od 18 do 30 let uskutečnit poznávací pobyt v délce až 1 rok na území státu druhé smluvní strany a v jeho průběhu pracovat, a tak získat finanční prostředky ke krytí části nákladů spojených s pobytem. Primárním cílem Dohody je cestování a poznávání druhé země, přičemž případné zaměstnání je pouze vedlejším účelem pobytu.

V současné době jsou občané obou států při vstupu na území druhého státu pro pobyt v trvání do tří měsíců osvobozeni od vízové povinnosti, není-li účelem jejich pobytu výkon výdělečné činnosti. Sjednání Dohody má usnadnit občanům obou států získání dlouhodobého víza včetně možnosti vykonávat na území druhého státu krátkodobá zaměstnání.

Korejská republika je turisticky přitažlivou zemí a ze strany mladých lidí z ČR lze očekávat zájem o využívání možností, které by Dohoda nabízela. Lze očekávat zintenzivnění stávající spolupráce a vazeb, především v kulturní a školské oblasti.

Dohoda má v České republice charakter prezidentské smlouvy. Z tohoto důvodu podléhá po svém podpisu ratifikaci prezidentem republiky, k níž je třeba souhlasu obou komor Parlamentu ČR. Vstup v platnost lze předpokládat v průběhu roku 2012. Žádosti o vízum podle této Dohody budou moci čeští občané podávat na Velvyslanectví Korejské republiky v Praze, korejští občané na Velvyslanectví České republiky v Soulu.

Podobné dohody o pracovní dovolené má Česká republika sjednány s Kanadou a Novým Zélandem.

.