Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Jiří Schneider /Deputy Minister
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Schneider se v marockém Marrákeši zúčastnil jednání skupiny Přátel syrského lidu

 

Z iniciativy LAS a OSN byla dne 24.2.2012 ustavena skupina Přátel syrského lidu na mezinárodní konferenci v Tunisu. Dne 12.12.2012 se uskutečnilo již její čtvrté zasedání, kde ČR zastupoval první náměstek MZV Jiří Schneider. Dominujícím tématem byla problematika mezinárodního uznání Národní koalice syrských revolučních a opozičních sil, která vznikla dne 11.11.2012 v katarské Dauha.

Během jednání v Marrákeši se náměstek Schneider sešel též s Robertem Fordem, americkým zvláštním představitelem pro Sýrii. ČR v současnosti v Sýrii zastupuje i zájmy USA.

Vzhledem k přijetí Národní koalice syrských revolučních a opozičních sil za legitimní představitele syrského lidu ze strany EU na jednání ministrů zahraničních věcí EU dne 10. prosince 2012 v Bruselu se ČR rozhodla jmenovat kontaktní osobu pro styky s Národní koalicí se sídlem v Káhiře. Bude jím zástupce vedoucího českého zastupitelského úřadu v Káhiře pan Milan Slanec.

ČR se dlouhodobě podílí na spolupráci v rámci mezinárodního společenství v hledání východisek ze syrské krize, které mají v první řadě nalézt efektivní cestu k zastavení násilí a zprostředkovat mírový přechod k pluralitnímu politickému systému při zachování základních práv všech občanů. ČR se též aktivně podílí na zprostředkování humanitární pomoci syrskému obyvatelstvu, jehož značná část se nachází v tíživé humanitární situaci, a to ať v místě či v uprchlických táborech sousedních zemí.

.