Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Kohout na jednání s představiteli nevládních organizací v Jižním Súdánu
Foto: Johana Grohová (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout jedná jako první český ministr v Jižním Súdánu

 

Jako první představitel české vlády přicestoval ministr zahraničních věcí Jan Kohout na dvoudenní pracovní návštěvu nejmladšího státu afrického kontinentu. Vedle jednání s politickými reprezentanty Jižního Súdánu má cesta, která je součástí rozsáhlejší mise do subsaharské Afriky, podpořit navazování obchodních kontaktů. S ministrem cestuje početná delegace českých podnikatelů se zájmem o region.

Po příletu do hlavního jihosúdánského města Juba se ministr Kohout setkal se zástupci českých nevládních organizací, které i s finanční pomocí udělovanou českým ministerstvem zahraničí v zemi působí. Letecký speciál z Prahy přivezl stanici na filtraci vody a zdravotnický materiál.

„Je to poprvé, co Jižní Súdán od jeho vzniku navštívil ministr české vlády. Naším cílem je upevnit vzájemné vztahy, podpořit ekonomickou spolupráci a projekty, které přispívají rozvoji země,“ řekl ministr Kohout.

Vedle jednání s vedením nejnovějšího afrického státu má návštěva podpořit navazování obchodních kontaktů a rozvoj ekonomické spolupráce od zemědělství, přes zpracovatelský průmysl po petrochemii včetně související výstavby ropovodů.

Ministr Kohout spolu s jihosúdánskou náměstkyní ministra financí, obchodu, investic a ekonomického plánování Mary Jervas Yak zahájil podnikatelský seminář v Jubě, který má podpořit podnikatelské kontakty mezi byznysmeny obou zemí.

„Nepřijíždíme jen jako takzvaní investoři, ale jako partneři, kteří hledají přátelství a vzájemné příležitosti,“ řekl ministr.

Podle něho mají země tak vzdálené jako Jižní Súdán a Česká republika mnoho společného. Oba státy musely bojovat za svoji nezávislost, budovat nové struktury a také nemají přístup k moři. Dodal, že ekonomické vztahy se subsaharskou Afrikou jsou pro Českou republiku důležité.

„Je zde obrovský ale dosud nevyužitý potenciál,“ řekl. Vzájemná obchodní výměna v posledních letech roste, ale v celkovém objemu tvoří jen 0,5 procenta celkového objemu obchodu.

Ministr Kohout během jednání s reprezentanty jihosúdánské vlády v Jubě nabídl zkušenosti s transformací společnosti a konkrétní technickou podporu. Ta by měla nedávno založenému státu pomoci efektivně využívat finanční prostředky tak, aby projekty odpovídaly skutečným potřebám lidí. Jihosúdánští studenti by pak měli dostat více příležitostí studovat na českých vysokých školách, například zemědělství, které spolu se vzděláváním a zdravotní péčí patří mezi hlavní priority rozvoje.

Od vzniku Jihosúdánské republiky v roce 2011 Česká republika pravidelně poskytuje  této dlouholetou válkou zpustošené zemi humanitární pomoc. V letech 2011-13 jde o pět projektů v celkové hodnotě 12 milionů korun. Ministra během rozhovoru se zástupci humanitárních organizací zajímalo, jaké podmínky pro jejich práci v zemi budující své struktury jsou a jak může pomoci česká vláda.

Charita Česká republika se v Jižním Súdánu zaměřuje na zajištění vodních zdrojů venkovským komunitám prostřednictvím zachycování dešťové vody ze skalního povrchu a zlepšení hygienických a sanitačních podmínek ve vesnicích Kimatong a Loming v jihovýchodní částí země. Projekt organizace Magna děti v tísni se snaží o obnovu a posílení péče o matky a děti v oblasti Terekeka, zhruba 85 kilometrů od Juby. Pracovníci organizace Člověk v tísni se pak v oblasti Centrální Ekvatorie podílí na zajišťování zdravotní péče a základních zdrojů obživy pro navrátilce a vojenské vysloužilce. V Jubě jde například o založení produkční zahrady, která by měla zajistit obživu deseti rodinám válečných vysloužilců.  

Na nerostné suroviny bohatý Jižní Súdán má velký ekonomický potenciál i pro české firmy. Kromě široké škály v petrochemickém sektoru skýtá Jižní Súdán příležitosti pro český byznys zejména v budování základní infrastruktury včetně výstavby železnice, říčních toků, malá letiště, systémy letecké kontroly. Země také chystá budování přenosových sítí pro nové energetické zdroje.

Mise ministra Kohouta bude pokračovat návštěvou Rwandy, Ugandy a Ghany.

.