Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout představil dlouhodobé cíle ekonomické diplomacie

Kdy: 13.12.2013 , Kde: Praha, Černínský palác

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout představil dne 13. prosince 2013 v Černínském paláci konkrétní výsledky a dlouhodobé priority MZV v oblasti ekonomické diplomacie u příležitosti posledního letošního jednání Rady ministra zahraničních věcí pro obchod a investice.

Členové Rady ministra zahraničních věcí pro obchod a investice, mezi něž patří zástupci klíčových zaměstnavatelských svazů a významných exportérů, vyjádřili podporu dlouhodobým prioritám ekonomické diplomacie tak, jak je ve svém vystoupení prezentoval ministr Kohout. Jako stěžejní nástroje české ekonomické diplomacie ministr Kohout vidí:

- moderní vyhledávání tržních příležitostí ve světě včetně asistence firmám při jejich využití
- využití zkušeností z poskytování české zahraniční pomoci a jejího zaměření na tvorbu hospodářského růstu
- rozmanitější zaměření českého vývozu a investic s ohledem na prioritní teritoria a sektorové zájmy českých podnikatelů
- podpora malých a středních podniků se zvláštním akcentem na inovační projekty

Členové Rady za pozitivní krok považují například nový model přípravy a realizace podnikatelských misí ministra zahraničí, kdy výběr destinací a složení těchto misí má odrážet výsledky analýz obchodních a investičních příležitostí. Rada se také shodla na tom, že nezbytnou součástí Exportní strategie ČR musí být aktivní role ministerstva zahraničních věcí a velvyslanců v zahraničí. Podniky doporučují, aby ministerstvo zahraničních dále věnovalo pozornost ekonomickému vzdělávání svých pracovníků, a to jak na úrovni velvyslanců, tak začínajících diplomatů. Rada považuje za velmi užitečný společný projekt ministerstva zahraničních věcí a Svazu průmyslu a dopravy, který se zaměřuje na stáže diplomatů v exportně orientovaných podnicích.

Rada též znovu ocenila přínosy dohody ministerstva zahraničních věcí a ministerstva obchodu a průmyslu a vyzvala k lepšímu propojení s ostatními ministerstvy.

V Radě ministra zahraničních věcí pro obchod a investice jsou na nejvyšší úrovni zastoupeni například Svaz průmyslu a obchodu ČR, Hospodářská komora ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, Technologická agentura ČR a další instituce a významní exportéři.

Ministr Jan Kohout a Rada ministra zahraničních věcí pro obchod a investice

 

 

přílohy

Dlouhodobé cíle ekonomické diplomacie - prezentace I 374 kB ppt (Prezentace) 13.12.2013

Dlouhodobé cíle ekonomické diplomacie - prezentace II 236 kB ppt (Prezentace) 13.12.2013

.