Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek a ministr zahraničních věcí Slovenska Miroslav Lajčák
Foto: (©MZV Slovenska)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek: Jet nejprve na Slovensko je samozřejmost

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek si jako svoji první bilaterální zahraniční cestu tradičně vybral Slovensko. 25. února 2014 zahájil svoji návštěvu v prezidentském paláci, kde ho přijala hlava státu Ivan Gašparovič.

Pokračoval jednáním se svým protějškem, ministrem zahraničních věcí a evropských záležitostí Miroslavem Lajčákem. Plánovaná odpolední schůzka s ministerským předsedou Robertem Ficem byla ze zdravotních důvodů zrušena. Odpoledne se na českém velvyslanectví zúčastnil neformální debaty se slovenskými politology a politiky.

Ministr Zaorálek se se slovenskými partnery dohodl na brzkém zasedání obou vlád na důkaz nadstandardně blízkých vztahů obou zemí. Věnovat by se mělo aktuální zahraniční politice, hospodářském rozvoji blízkých obchodních partnerů, včetně budování dopravní a energetické infrastruktury. Zasedání by se mělo uskutečnit již na jaře tohoto roku. Česká strana potvrdila, že letos v září bude Kroměříž hostit další Česko-slovenské diskusní fórum.

"Má první zahraniční návštěva vedla na Slovensko. Beru to jako samozřejmost, Slovensko je naším prvním strategickým partnerem," řekl ministr Zaorálek.

Během rozhovorů ministr Zaorálek slovenské partnery ujistil, že Česká republika se bude plně účastnit integračních procesů Evropské unie. "EU je pro nás osudovou, životní záležitostí. Její úspěch je náš úspěch a naopak její krach by byl pro nás stejně fatální. Mrzí mě, že vznikal dojem, že Česká republika zůstává opodál. Izolace by byla chyba. To neznamená, že nebudeme říkat náš názor, důvodů ke kritice je jistě řada. Něco jiného je základní loajalita k celému projektu a ta nesmí být zpochybněna," dodal v Bratislavě ministr.

Řekl rovněž, že chce ještě intenzívněji spolupracovat v rámci Visegrádské čtyřky (V4). "Těsnější spolupráci v rámci V4 a mezi Českou a Slovenskou republikou bych rád ještě posílil. Myslím si, že máme co říci k budoucímu vývoji EU, zejména pak ve vztahu k naší východní hranici," dodal ministr.

S ministrem Lajčákem se rovněž věnovali situaci na Ukrajině. Ministr Zaorálek potvrdil, že Česká republika je připravena pomoci okamžitě, ale i dlouhodoběji. V první fázi jde o nabídku zdravotní péče pro zraněné. Ve čtvrtek by měla být z Prahy vyslána dvě letadla na Ukrajinu s pomocí. Česká republika bude zvažovat poskytnutí i finanční pomoci.

Ministři zahraničí České republiky a Slovenské republiky se shodli na nutnosti Ukrajinu co nejdříve navštívit a nabídnout zkušenosti z transformace společnosti a ekonomiky.

Záznam tiskové konference ministrů Zaorálka a Lajčáka

.