Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Zaorálek na FAC v Lucemburku
Foto: Council of the EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek: EU musí v boji proti ebole spojit síly

Kdy: 20.10.2014 , Kde: Lucemburk

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci, které se uskutečnilo 20. října 2014 v Lucemburku. Šéfové evropských diplomacií se shodli na potřebě zřízení koordinátora EU v boji proti ebole. Rada ministrů také zpřísnila sankce vůči Sýrii a zabývala se situací na Ukrajině či na Blízkém Východě.

Ministři zahraničí členských zemí EU se na svém zasedání v Lucemburku věnovali strategii boje proti šíření virového onemocnění ebola, které těžce zasáhlo země západní Afriky. Všechny členské státy EU se shodly na potřebě koordinovat evropské síly, například spojit transportní, personální nebo materiální kapacity. „Ustavili jsme funkci evropského koordinátora pro boj s ebolou. Plníme tak požadavek, abychom pomoc lépe koordinovali a Evropská unie co nejúčinněji pomohla šíření viru zastavit," přiblížil jeden z hlavních bodů jednání ministr Zaorálek.

V této souvislosti šéf české diplomacie zdůraznil, že Česká republika podporuje navýšení finanční pomoci EU v boji proti ebole. „Tady platí, pokud budeme pomáhat rychleji, bude nás to stát méně, než pokud pomoc odložíme na později. Čím více otálíme, tím vyšší budou náklady na řešení epidemie v budoucnu, " uvedl šéf české diplomacie.

ČR poskytla humanitární organizaci Lékaři bez hranic grant ve výši 3 miliony korun na terénní zdravotní péči v Libérii. Dále byl poskytnut zdravotnický materiál, zejména ochranné prostředky pro zdravotníky a vaky na infikované ostatky, v hodnotě přes 4 miliony korun. Česká republika zároveň rezervovala další finanční prostředky na humanitární pomoc ve výši 15 milionů korun.

Rada EU pro zahraniční věci dnes také rozhodla o zpřísnění sankcí vůči Sýrii a to rozšířením seznamu sankcionovaných osob a firem, které jsou přímo napojeny na Assadův režim. Dalším restriktivním opatřením EU je zákaz vývozu leteckého benzínu do Sýrie v situaci, kdy Assadův režim nadále pokračuje v bezpříkladných leteckých útocích proti civilistům za použití tzv. „barelových" bomb.

.