Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek navštívil v Betlémě nemocnici, kam míří český dar

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek v rámci své pracovní cesty do Izraele a na Palestinská autonomní území navštívil 5. listopadu 2014 město Betlém. V tamním palestinském táboře Aida se setkal s betlémskou starostkou Very Babounovou a zástupci organizace OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě UNRWA.

Ministr se pozastavil nad podmínkami, v kterých Palestinci v oblasti Aidy žijí, zejména pak nad nemožností najít si práci a zlepšit tak životní vyhlídky. „Je to velmi výbušné prostředí,“ řekl ministr v narážce na střety místních Palestinců a izraelských vojáků a zalitoval, že se situaci nezlepšuje. „Spíš se situace zhoršuje a to je důvod, proč je nutné se bavit s izraelskou a palestinskou stranou a snažit se upozorňovat na kroky, které všechno eskalují, a čelit tomu,“ dodal.

Ministr Zaorálek si v Betlémě prohlédl také nemocnici Svaté rodiny specializující se na péči o rodičky a novorozené děti. Česká republika pro nemocnici, kterou provozuje Řád maltézských rytířů, zajistila z rozvojové pomoci nový ultrazvuk pro rozpoznávání kardiovaskulárních chorob za zhruba milion korun. Podle ministra Zaorálka je tohle typ rozvojové pomoci, který chce Česko v Palestině poskytovat i v budoucnu.

Na palestinské straně se ministr Zaorálek dnes sejde s prezidentem Mahmúdem Abbásem a premiérem Ramím Hamdalláhem a bude hovořit i se svým protějškem Riádem Al-Malkím.

galerie

Ministr Zaorálek na Blízkém východě

.