Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek v Ramalláhu: jediným řešením jsou dva státy - Izrael a Palestina

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se na závěr své třídenní blízkovýchodní cesty setkal s vrcholnými zástupci Palestinské samosprávy. V Ramalláhu uvedl, že česká vláda chce vest rovnocenný a vyvážený dialog s oběma stranami.

Podle ministra Zaorálka je třeba se na obou stranách vyvarovat kroků, které napjatou situaci dále eskalují. Šéf české diplomacie apeloval, aby se obě strany vrátily k mírovému procesu, který by měl vyústit ve vytvoření dvou nezávislých států.

"Odsuzujeme násilí na obou stranách. Násilnosti mohou pouze zkomplikovat situaci a pak nebude šance najít cestu ven z této krize," zdůraznil ministr Zaorálek.

V této souvislosti odsoudil nejen středeční útok v Jeruzalémě, ale i události okolo mešity Al-Aksá na Chrámové hoře, kde došlo k dalšímu násilnému incidentu mezi izraelskou policií a Palestinci.

"Musím odsoudit to, co se stalo včera v Jeruzalémě. Podobné akty násilí mohou jen vyostřit situaci," prohlásil Zaorálek ke středečnímu teroristickému útoku, při němž zahynul jeden člověk a tři lidé byli těžce zraněni. "Současně chápu, že akty ponižování tady na Západním břehu nebo ve východním Jeruzalémě také pouze eskalují situaci," dodal s tím, že v přístupu k mešitě Al-Aksá je třeba zachovat dlouhodobě platný stav.

Při jednání s prezidentem Palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem ministr Zaorálek uvedl, že jeho snahou bude oživit česko-palestinské vztahy a celkově vést vyváženější politiku vůči oběma aktérům konfliktu.

Ministr se s palestinskými zástupci dohodl na vzniku komise, kterou povedou ministři zahraničí a vybrané rezorty by v ní měly být zastoupeny na úrovni náměstků.

Prezident Abbás rovněž poděkoval za českou rozvojovou pomoc, v jejímž rámci Česká republika například poskytla několik ultrazvuků pro nemocnici v Betlémě.

V Ramalláhu se kromě prezidenta Abbáse setkal také s premiérem Ramím Hamdalláhem a ministrem zahraničí Rijádem Malíkím, kterého ministr Zaorálek pozval na návštěvu Prahy v první polovině příštího roku.

galerie

Ministr Zaorálek na Blízkém východě

.