Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Zaorálek na Pražské bezpečnostní konferenci
Foto: ©FSV UK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek zahájil 10. Pražskou bezpečnostní konferenci

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek dne 7. listopadu 2014 vystoupil na 10. Pražské bezpečnostní konferenci, kterou v Národní technické knihovně v Praze zorganizovalo Středisko bezpečnostní politiky FSV UK. Konference se konala pod názvem Svět, Evropská unie a Česko: 1989 – 2014 – 2039. Pohled do příštího čtvrtstoletí 25 let po konci studené války.

Ministr Zaorálek na konferenci pronesl úvodní projev a zúčastnil se také panelové diskuze, v níž účastníci odpovídali na otázky ohledně výzev, kterým bude svět čelit v příštím čtvrtstoletí.

"Od toho, co se děje kolem nás, se odvíjí náš osud do budoucna. Proto vítám debaty jako je tato," řekl šéf české diplomacie. Svět se v posledních desetiletích výrazně změnil k lepšímu a optikou těchto změn bychom podle ministra Zaorálka měli pohlížet na aktuální výzvy, před nimiž v současnosti stojíme a které nás obklopují. Cestu kupředu je podle něj potřeba hledat s vírou v rozum a nadějí, že současné problémy mají řešení.

V rámci diskuse ministr poukázal na složitost problémů, které řeší současná Evropa a odmítl hypotézu o tom, že by byl do budoucna na pořadu dne americký izolacionismus. „Představa, že se USA stáhne ze světového dění je předčasná," řekl v rámci panelové diskuse nad scénáři možného vývoje v nadcházejícím čtvrtstoletí.

.