Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zasedání OBSE v Basileji
Foto: ©OSCE
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek v OBSE kritizoval Rusko za porušení aktu z Helsinek

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl delegaci ČR na výročním setkání členských států Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které od 4. prosince 2014 probíhá ve švýcarské Basileji. Ve svém vystoupení na plenárním zasedání poukázal na hrubé porušení helsinského Závěrečného aktu, kterého se dopustilo Rusko anexí ukrajinského Krymu.

Ministr Zaorálek potvrdil odhodlání ČR přispět k dosažení udržitelného politického řešení ukrajinské krize, které bude respektovat suverenitu a teritoriální integritu Ukrajiny. Připomněl v této souvislosti další příspěvek ČR na fungování zvláštní monitorovací mise OBSE, která od letošního jara působí na Ukrajině a jejíž mandát byl v létě prodloužen do března roku 2015. Příspěvek ve výši 100 tisíc eur schválila česká vláda 1. prosince 2014.

V souvislosti s nadcházejícím 40. výročím přijetí helsinského Závěrečného aktu šéf české diplomacie také vyzval k tomu, aby OBSE obnovila respekt k základním principům, na nichž byla postavena. "Víme, kde je problém, ale chybí nám nástroje k tomu, abychom zajistili, že budou respektována pravidla, na kterých jsme se před 40 lety dohodli," řekl po jednání v souvislosti s ukrajinskou krizí a budoucností OBSE ministr Zaorálek.

Ministerským jednáním v Basileji vrcholí aktivity OBSE v režii švýcarského předsednictví. Od ledna přebírá na rok 2015 vedení organizace Srbsko.

Projev ministra Zaorálka v Basileji (DOC, 28 KB)

.