Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vláda ČR schválila společný návrh MV a MZV k přesídlování krajanů

 

Vláda ČR schválila 8. prosince 2014 nové „Zásady politiky vlády ČR ve vztahu k přesídlování cizinců s prokázaným českým původem (krajanů) žijících v zahraničí“, které jí společně předložili ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Nové Zásady, které se vztahují na všechny krajany žijící v zahraničí, definují rozsah asistenční pomoci pro krajany při přesídlení. Žadatelé musejí i nadále prokázat český původ a na základě individuální žádosti pak mají možnost získat povolení k trvalému pobytu v ČR za zvýhodněných podmínek.

Navrhovaný nový asistenční program je otevřen pro české krajany ze všech zemí, na rozdíl od předchozích Zásad platných od roku 1996, kdy byla pomoc poskytována krajanům z vybraných vzdálených nebo ohrožených teritorií. Pomoc českého státu krajanům může být nyní poskytnuta na základě individuálně podané žádosti krajanům, žádajícím o trvalý pobyt, kteří prokážou svou ekonomickou či sociální potřebnost. Čeští krajané, kteří zažádají o pomoc podle nového asistenčního programu, budou muset prokázat, že jim jejich ekonomická situace neumožňuje splnit podmínky stanovené tzv. „cizineckým zákonem“ (zákon 326/1999  Sb.), např. mít dostatečné prostředky k pobytu a ubytování.

Asistence krajanům může být v individuálních a odůvodněných případech poskytnuta např. při zajištění přepravy osob ze země původu do ČR, dočasného ubytování a stravy po příjezdu do ČR na 6 měsíců, respektive na 1 rok. Dále může být krajanům přesídleným do ČR poskytnuta asistence při hledání zaměstnání či pomoc při podání žádosti o uznání zahraničního vzdělání, poskytnutí jazykového kurzu češtiny nebo pomoc při jejich integraci. Krajanům může být rovněž při stěhování do ČR do místa trvalého bydliště nabídnuta jednorázová finanční pomoc ve výši 50 tisíc Kč na každou dospělou osobu a 20 tisíc Kč na každou osobu do 18 let věku žijící ve společné domácnosti.

Zásady počítají i s tím, že krajané, kteří prokáží svůj český původ, ale nechtějí do České republiky trvale přesídlit, mohou získat vícevstupní vízum s platností až pět let.

Konkrétní individuální asistencí bude smluvně pověřena nestátní nezisková organizace, v letech 2014 a 2015 jí bude Arcidiecézní charita Praha. Výběr v tomto případě proběhl konsensem, protože byly požadovány specifické dlouhodobé znalosti a zkušenosti z oblasti sociální práce.

Náklady na realizaci pomoci s přesídlením v částce do 12 mil. Kč půjdou v roce 2014 z rozpočtu ministerstva vnitra, náklady v dalších letech budou předmětem samostatného usnesení vlády, které bude projednáno začátkem roku 2015. 

.