Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Zaorálek s ministry zahraničních věcí Polska, Slovenska a státním tajemníkem MZV Maďarska
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek navštívil Ukrajinu

Kdy: 16.12.2014 , Kde: Kyjev, Ukrajina

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek navštívil 16. prosince 2014 Ukrajinu společně s ministry zahraničních věcí Polska, Slovenska a státním tajemníkem ministerstva zahraničních věcí Maďarska. Představitelé Visegrádské čtyřky jednali o reformách ukrajinského politického systému a hospodářství a možné podpoře ze strany zemí V4.

Ministr Zaorálek se svými kolegy představili jednotlivé oblasti, ve kterých je V4 připravena ukrajinským partnerům pomáhat při realizaci konkrétních reforem. Česká republika se soustředí na oblast podpory občanské společnosti, vzdělávání a médií. Ministr Zaorálek v této souvislosti řekl: „Jsme připraveni předat naše znalosti a expetízu, to hlavní ale budou muset udělat samozřejmě sami Ukrajinci.“

Představitelé V4 jednali nejprve v ukrajinském parlamentu s místopředsedkyní parlamentu Oksanou Syrojid a zástupci všech parlamentních frakcí, jak vládních, tak opozičních. Součástí programu bylo poté setkání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a následně ministrem zahraničních věcí Pavlem Klimkinem.

Ministr Zaorálek během pobytu v Kyjevě také položil květiny na památném místě na Sofijském náměstí, kde před sto lety vznikla Česká družina, která představovala základ československých legií na Ukrajině.

.