Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze zahrady
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Diplomatka Edita Hrdá vrchní ředitelkou v týmu ESVA

 

Česká diplomatka Edita Hrdá byla jmenována Vrchní ředitelkou pro region Amerik Evropské služby pro vnější činnost. Velvyslankyni Hrdou jmenovala Vysoká představitelka a místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogheriniová poté, co velvyslankyně Hrdá prošla náročným výběrovým řízením. Hrdá se stane nejvýše postavenou Češkou v rámci Evropské služby pro vnější činnost od jejího založení v roce 2010.

„Velvyslankyně Hrdá uspěla v silné konkurenci na vysokou pozici v rámci evropské diplomacie. Jedná se o velký úspěch české diplomacie, která se dlouhodobě snaží prosazovat české zástupce do evropských institucí,“ řekl v souvislosti se jmenováním ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Velvyslankyně Hrdá je seniorní česká diplomatka s dlouhou profesní kariérou, která se ve velké míře týkala amerického kontinentu. V současnosti zastává funkci Stálé představitelky ČR při OSN v New Yorku a plní i funkci české velvyslankyně pro Karibskou oblast. V minulosti vykonávala několik vysoce postavených pozic na ministerstvu zahraničních věcí, včetně pozic vrchní ředitelky, ředitelky kabinetu ministra, ředitelky amerického a latinsko-amerického odboru a další manažerské pozice. Zastávala rovněž funkci české velvyslankyně v Argentině a Paraguaji.

Jmenování velvyslankyně Hrdé je úspěchem dlouhodobého úsilí české diplomacie prosadit se v rámci Evropské služby pro vnější činnost, která vznikla na základě přijetí Lisabonské smlouvy.

.