Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Zaorálek s ministrem zahraničí Francie Laurentem Fabiusem
Foto: ©MFA of France
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek ve Francii: Solidarita nutně nemusí znamenat kvóty

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se ve dnech 3. – 4. června 2015 v Paříži zúčastnil ministerského zasedání Rady Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Na okraj zasedání jednal také s francouzským ministrem zahraničních věcí a mezinárodního rozvoje Laurentem Fabiusem.

Tématem jednání ministrů byla vzájemná spolupráce vyplývající z Akčního plánu strategického partnerství, včetně nových možností ekonomické spolupráce. Projednali také aktuální zahraničněpolitické otázky, včetně migrace. „Shodli jsme se, že je třeba vyjádřit solidaritu se státy jižní Evropy, nesouhlasíme ale s povinnými kvótami na uprchlíky,” řekl ministr Zaorálek. Ministři se rovněž věnovali situaci na Ukrajině a problematice boje s mezinárodním terorismem.

Na ministerském zasedání Rady OECD působila Česká republika v místopředsednické roli. Ministři zhodnotili výsledky práce OECD a určili směřování mezinárodní organizace v dalším období. Ústředním tématem jednání bylo Uvolnění investic pro udržitelný růst a zaměstnanost.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek řídil na zasedání 4. června 2015 důležitý programový blok, zaměřený na vnitřní záležitosti a vnější vztahy OECD “Jsem rád, že kandidátské země, jimiž jsou Litva, Lotyšsko, Kolumbie a Kostarika úspěšně pokračují v přípravě na členství,” řekl šéf české diplomacie.

Ministr vystoupil také v části věnované přípravě globálního rozvojového rámce po roce 2015 a zúčastnil se debaty OECD k nadcházející 21. konferenci stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu. „Nerovnost, klimatické změny, migrace a mobilita představují pro náš svět velké výzvy. Pokud je nezvládneme, mohou ohrozit náš způsob života nebo i celou civilizaci,“ dodal ministr Zaorálek.

Vybraných částí ministerského zasedání Rady OECD se kromě ministra zahraničních věcí zúčastnili také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

galerie

Ministr Lubomír Zaorálek ve Francii

.