Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek ministra Martin Tlapa na neformálním zasedání ministrů EU pro rozvoj v Lucemburku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa na neformálním zasedání ministrů EU pro rozvoj v Lucemburku

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa se ve dnech 9. až 10. prosince 2015 zúčastnil v Lucemburku neformálního zasedání ministrů EU pro rozvoj, které bylo zahájeno slavnostním ceremoniálem u příležitosti zakončení Evropského roku pro rozvoj 2015.

V průběhu jednání se náměstek Tlapa zúčastnil diskuze ministrů k tématům končící pařížské konference o změně klimatu (COP21), ke konkrétním dopadům nové globální Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj na zahraniční rozvojovou spolupráci EU a k dalšímu postupu EU v oblasti migrace.

ČR podobně jako většina členských států souhlasila s potřebou revize rozvojové politiky EU, a to jak v kontextu nového globálního rozvojového rámce, tak i aktuálních výzev jako je třeba současná migrační krize. Zároveň byla zdůrazněna nutnost zaměřit se na prohloubení spolupráce EU se zdrojovými a tranzitními zeměmi migrace, a na budování dlouhodobých rozvojových příležitostí především u mladé generace v partnerských zemí ve Třetím světě. Martin Tlapa také informoval své partnery ze zemí EU o dosavadních zkušenostech ČR s implementací Agendy 2030.

Náměstek Tlapa se současně zúčastnil neformálního setkání se zástupci evropské konfederace nevládních organizací CONCORD k implementaci cílů udržitelného rozvoje na úrovni EU. Na závěr zasedání proběhlo jednání vedoucích delegací s vedením Evropské investiční banky (EIB) o její roli v rozvojové spolupráci.

.