Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Foto: (@MZV)
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Kulhánek zahájil mezinárodní expertní seminář k tématu byznysu a lidských práv

 

Dne 10. prosince 2015 se v rámci připomínky Dne lidských práv uskutečnil na Ministerstvu zahraničních věcí mezinárodní expertní seminář k tématu byznysu a lidských práv. Seminář zahájil náměstek ministra zahraničí Jakub Kulhánek spolu s náměstkyní ministra pro lidská práva Martinou Štěpánkovou. Dále na něm vystoupili zástupci Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, ministerstev zahraničních věcí Nizozemska a Německa, nevládních organizací, odborné veřejnosti, odborů a zaměstnavatelů. Na okraj akce se rovněž uskutečnilo setkání se zástupci českého byznysu.

Účastníci semináře se podrobně seznámili s Obecnými zásadami OSN pro byznys a lidská práva a jejich odlišností od konceptu společenské odpovědnosti firem. Seminář také poskytl první příležitost k diskusi o implementaci Obecných zásad OSN ze strany České republiky. Náměstkyně ministra pro lidská práva Martina Štěpánková informovala o zřízení pracovní skupiny, která se poprvé sejde počátkem příštího roku a povede diskusi o možnosti vypracování národního akčního plánu k byznysu a lidským právům. Bylo zdůrazněno, že další kroky v rámci národní implementace Obecných zásad OSN předpokládají aktivní zapojení zástupců byznysu, odborů, nevládního sektoru, odborné veřejnosti a orgánů státní správy. Koordinací aktivit na národní úrovni se ujal Úřad vlády ČR.

Obecné zásady OSN pro byznys a lidská práva byly přijaty rezolucí Rady OSN pro lidská práva č. 17/4 ze dne 16. června 2011. Jedná se o principy poskytující globální standard pro prevenci a řešení negativních dopadů lidských práv v souvislosti s byznysem. Obecné zásady OSN sestávají ze tří pilířů: první upravuje povinnosti států, druhý zodpovědnost firem a třetí přístup k nápravným prostředkům.

galerie

Náměstek Kulhánek zahájil mezinárodní expertní seminář k tématu byznysu a lidských práv

.