Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze zahrady
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyhodnocení programu vládních stipendií pro syrské uprchlíky „Nové elity pro Sýrii“

 

Vláda ČR vzala na vědomí vyhodnocení programu stipendií pro syrské uprchlíky „Nové elity pro Sýrii“ a schválila prodloužení tohoto programu o jeden rok, tedy do roku 2022. V rámci programu, schváleného v návaznosti na syrskou uprchlickou krizi v roce 2015, poskytla vláda ČR 18 stipendií na veřejných vysokých školách v ČR syrským uprchlíkům z Jordánského hášimovského království.

Pro syrské stipendisty byl vyčleněn zvláštní pedagogický doprovod a v prvních týdnech také rodilý mluvčí jako tlumočník i průvodce při prvotní adaptaci v ČR. Po několika měsících intenzivní práce vyhodnotilo vedení Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze (dále ÚJOP), že studenti jsou dobře vybraní, dobře se sžívají s prostředím, o studium mají zájem a snaží se o co nejlepší přípravu na ně.

Vzhledem k delší prodlevě ve formálním vzdělávání před příjezdem do ČR však ÚJOP doporučuje prodloužit přípravu o další rok, aby si studenti doplnili požadovanou znalost českého jazyka i odborných předmětů a zvýšila se tak jejich vyhlídka na úspěšné absolvování zvolených studijních oborů na vysokých školách. Původně se doba trvání programu předpokládala na léta 2015 - 2021 (1 rok jazykové přípravy na ÚJOP a 5 let vlastního studia na vysokých školách). Zkušenost z pilotního běhu však ukázala vhodnost rozšířit program do roku 2022 (2 roky přípravy na ÚJOP a 5 let vlastního studia na vysokých školách).

Program má humanitární charakter ve smyslu pomoci uprchlíkům a zároveň rozvojový charakter, v rámci kterého umožní vysokoškolské vzdělání v ČR budoucím syrským elitám, předání českého a evropského know-how a další rozvoj Sýrie a česko-syrských vztahů po ukončení konfliktu a návratu absolventů do vlasti.

.